Prema podacima Porezne uprave FBiH, broj zaposlenih u Federaciji Bosne i Hercegovine je za tri mjeseca manji za 8.649.
U ovim podacima se navodi da je broj zaposlenih smanjen je za 4.589 u siječnju, za 1.733 u veljači i za 2.327 u ožujku, pišu Nezavisne novine.
“U prosincu 2024. godine bilo je 551.452 zaposlenih, a na kraju marta ove godine taj broj je pao na 542.803”, stoji u podacima federalne Porezne uprave.
Mediji u Federaciji pišu kako privreda trpi velike posljedice zbog odluke Vlade FBiH o nametima na poslodavce uslijed podizanja minimalne plaće sa 619 KM na 1.000 KM.
Također, efekti ovoga se održavaju na novčani tok, financijske obaveze kompanija i financijski rezultat koji će na kraju trpjeti, a što će tek biti poznato kada budu objavljeni izvještaji o poslovanju.
Iz Centralne banke BiH su ranije naveli da je enorman rast minimalne plaće i nameta privredi rezultirao rastom inflacije. Tako je inflacija u prosincu 2024. godine iznosila 2,2 posto, dok je u veljači ove godine skočila na 3,5 posto. Ipak, Centralna banka BiH predviđa inflaciju za ovu godinu od 4,2 posto.
Kako se navodi u posljednjim podacima Federalnog zavoda za statistiku, ukupna industrijska proizvodnja u FBiH je u februaru 2025. godine u odnosu na prethodnu godinu manja za šest posto.
Ono na što su pojedini analitičari upozoravali jeste i uvođenje neradne nedjelje u lokalnim zajednicama, što, kako oni kažu, drastično smanjuje promet trgovina.
Ekonomist i predsjednik Odbora za ekonomsku i financijsku politiku Predstavničkog doma Parlamenta FBiH Admir Čavalić, koji je ranije upozoravao da će doći do smanjenja broja zaposlenih, kaže da pretpostavlja da je veći broj od navedenog dobio otkaz, ali da su to sve pokrili novozaposleni.
“Mi ne znamo strukturu zaposlenosti. Pretpostavljam da su desetine tisuća radnika dobile otkaze, ali struktura djelatnosti bi pokazala da li je to zbog zabrane rada nedjeljom ili doprinosa. Ukoliko je došlo do drastičnih otkaza u trgovini, onda je jasno da je to zbog zabrane rada nedjeljom. Ako je u sektorima u kojima su tradicionalno niske plaće, onda je to zbog povećanja minimalne plaće”, izjavio je Čavalić za Nezavisne novine.
Prema njegovim riječima, ovo je prvi put nakon pet godina da Federacija BiH u prvom kvartalu ima pad broja zaposlenih.
“Čak i u pandemiji smo imali pad zaposlenih u drugom kvartalu. Ove godine imamo pad i u siječnju, i u veljači, i u ožujku. Neki osnovni razlozi zašto je došlo do toga jesu visoka opterećenja za privredu, zabrana rada nedjeljom, niz nekih pogrešnih odluka kao što je izostanak fiskalne ili bilo kakve druge reforme, te druge geopolitičke krize, kao što je recesija u Njemačkoj”, istakao je Čavalić.
Na pitanje kakve podatke očekuje u narednom periodu, Čavalić odgovara da, ukoliko ne bude još jednog spuštanja stope doprinosa, doći će do daljeg pada zaposlenosti u FBiH.
Vrisak.info