Na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta porasla, pa se primaknula najvišoj razini u četiri mjeseca.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 92.40 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 91.83 boda.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti skliznuo s jučerašnjih 108.75 na 108.50 jena.
No, američka je valuta ojačala u odnosu na europsku, pa je cijena eura pala na 1.1840 dolara, blizu najniže razine u četiri mjeseca, dok je jučer u ovo doba iznosila 1.1925 dolara.
Pad eura posljedica je strahovanja ulagača da će se europska gospodarstva oporavljati sporije nego što se očekivalo zbog novog ‘zatvaranja’ u Europi i sporog provođenja cijepljenja protiv covida-19.
Cijene su nafte, pak, jutros blago porasle, nakon jučerašnjeg oštrog pada. Cijena barela na američkom tržištu ojačala je 0.25 posto, na 57.90 dolara, dok je na londonskom tržištu barel poskupio 0.20 posto, na 60.90 dolara.
Azijske burze pale na najniže razine u dva tjedna
Na azijskim su burzama u srijedu cijene dionica pale na najniže razine u dva tjedna jer ulagače zabrinjavaju novo ‘zatvaranje’ Europe zbog koronavirusa i planovi o povećanju poreza u SAD-u.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7 sati u minusu 1 posto, nakon što je jučer pao 0.9 posto. Stoga je zaronio na najniže razine u dva tjedna.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks skliznuo 1.6 posto, dok su cijene dionica u Singapuru, Južnoj Koreji, Šangaju i Hong Kongu pale između 0.1 i 2.1 posto. U Australiji su, pak, porasle 0.4 posto.
Azijske burze prate jučerašnji pad cijena dionica na Wall Streetu, gdje su indeksi skliznuli više od 0.7 posto.
Ulagače na najvećoj svjetskoj burzi zabrinuli su, naime, komentari ministrice financija Janet Yellen, koja je u saslušanju u Kongresu kazala da je američko gospodarstvo i dalje u krizi zbog pandemije koronavirusa i branila planove budućeg povećanja poreza kako bi se financirali nedavno prihvaćeni fiskalni poticaji vrijedni 1900 milijardi dolara i nove investicije u infrastrukturu.
“Najave infrastrukturnih planova vlade uznemirile su investitore koji se ionako plaše da je tržište dionica na povišenim razinama valuacija. Plaše se da se na horizontu naziru prodaja dionica i pad cijena, pa se počinje razmišljati o povlačenju s tržišta prije toga”, kaže Rick Meckler, partner u tvrtki Cherry Lane Investments.
Azijske ulagače zabrinuo je i novi val ‘zatvaranja’ u Europi. Njemačke savezne i pokrajinske vlasti dogovorile su produljenje ‘zatvaranja’ aktivnosti do 18. travnja kako bi se suzbio treći val pandemije koronavirusa.
Ulagači se plaše da će to, kao i restriktivne mjere u drugim zemljama, usporiti oporavak najvećih europskih gospodarstava, javlja Hina.
Austrija je odgodila otvaranje restorana i barova, dok u Francuskoj broj novozaraženih virusom i dalje raste, unatoč ‘zatvaranju’ Pariza i nekoliko regija.
“Kombinacija ponovnog ‘zatvaranja’ u Europi i smanjena sklonost ulagača prema riziku pritisnuli su tržište dionica, dok je dolar, kao sigurna valuta, ojačao”, navodi John Briggs, strateg u tvrtki NatWest, u osvrtu na situaciju na tržištima.
Vrisak.info