Hercegovina se nalazi pod direktnim utjecajem Jadranskog mora. Veliki je tu broj sunčanih dana. Mostar i Široki Brijeg imaju 2290 sunčanih sati, a južna Hercegovina je još sunčanija te spada u najsunčanije krajeve u Europi.
Kulinarska tradicija Hercegovine
Hercegovina, regija poznata po surovim krševitim predjelima i mediteranskom podneblju, njeguje bogatu kulinarsku tradiciju koja odražava spoj jednostavnih, domaćih sastojaka i tehnika pripreme koje se prenose s generacije na generaciju. Ova kuhinja je autentična, rustikalna i u skladu s prirodnim okruženjem.
Prirodni resursi i utjecaji
Kulinarska tradicija Hercegovine temelji se na dostupnim lokalnim resursima. Regija je poznata po plodnom tlu u dolinama rijeka Neretve, Trebišnjice, Bune, Lištice koje omogućavaju uzgoj vinove loze, maslina, smokava, povrća i ljekovitog bilja. Krševiti predjeli idealni su za uzgoj ovaca i koza, što doprinosi bogatoj tradiciji proizvodnje mlijeka, sira i mesa.
Na hercegovačku kuhinju utjecali su mediteranski, osmanski i srednjoeuropski kulinarski pravci. Ovo je rezultiralo raznolikim jelima koja kombiniraju blage okuse s aromatičnim začinima poput češnjaka, luka i bosiljka.
Tradicionalna jela
Jela od mesa i povrća
- Meso, posebno janjetina i teletina, često se priprema ispod sača, što daje poseban dimljeni i sočan okus. Ovo se obavezno kombinira s pečenim krumpirom i sezonskim povrćem.
- Raštika, tradicionalno jelo od kupusa raštike kuhanog s dimljenim mesom, simbol je zimskih hercegovačkih trpeza.
- Sarma, jelo od miješanog mljevenog ili sjeckanog mesa i najčešće riže umotanih u list ukiseljena kupusa
- Japrak, jelo slično sarma, ali umjesto kiselog kupusa koriste se listovi vinove loze. Punjeni su mješavinom mesa i riže.
Mliječni proizvodi
5. Sir iz mijeha jedna je od najpoznatijih delicija Hercegovine. Ovaj sir se odležava u mijehu (ovćjoj koži), što mu daje specifičan okus.
6. Kiselo mlijeko, kajmak i svježi sir često prate tradicionalna jela poput uštipaka ili pure.
7. Pite i tjestenine
8. Zeljanica, pita punjena blitvom, špinatom ili raštikom, jedan je od najomiljenijih specijaliteta.
9. Klepe, punjena tijesta s mesom, prelivena umakom od jogurta i češnjaka, omiljeno su domaće jelo.
Kukuruzna jela
10. Pura (palenta) je nezaobilazan dio hercegovačke kuhinje. Poslužuje se s lučnicom (kiselo mlijeko, vrhnje ili sir).
11. Cicvara je jelo slično puri, ali bogatije jer se priprema s maslacem i kajmakom.
Suhomesnati proizvodi
12. Hercegovački pršut i domaće kobasice su neizostavni dio zimnice. Sušenje na vjetru i dimu daje ovim proizvodima specifičan okus.
Slatkiši
Tradicija pravljenja slastica uključuje baklavu, kadaif i hurmašice, naslijeđene iz osmanskog razdoblja. Domaći med često se koristi za zaslađivanje.
Recept za sarmu
Sarma je nezaobilazno tradicionalno zimsko jelo.
U smjesu za sarmu uvijek dodajte nešto suhog mesa, sarma će dobiti finiji okus, ali ipak morate pripaziti da zbog suhog mesa ne bude prežestoka, kada se odlučite staviti suho meso u sarmu, obavezno ga prije prokuhajte.
Osim toga jako je bitno da kiseli kupus prije pripreme ispere kako sarma ne bi bila prežestoka. Kada su sve pripreme obavljene i luk je prodinstan, potrebno je sve sastojke zamiješati.
Sastojci:
700 g svinjskog mljevenoga mesa (od plećke)
1 glavica kiselog kupusa
100 g špeka
100 g riže
pola glavice luka
2 režnja češnjaka
1 žličica crvene paprike u prahu
1 lovorov list
sol i papar po želji
Postupak:
- Glavici kupusa odvojiti listove i izrezati korijen na listu, da listovi ne budu žilavi i debeli.
- Češnjak i luk sitno isjeckati, špek izrezati na male kockice.
- Luk prodinstati na malo ulja da uvene.
- U mljeveno meso dodati sol, papar, crvenu papriku, dinstani luk, špek izrezan na kockice i rižu te dobro promiješati, a po potrebi dodati malo vode.
- U listove kupusa zamotati meso i presaviti rubove.
- Ostatak kupusa narezati na rezance, složiti u lonac i uz malo vode (ovisno o tvrdoći mesa) sve zajedno kuhati 1,5 sati na laganoj vatri.
Uzeti dio smjese, oblikovati ga i položiti u list kupusa. Meso nježno zarolati u kupus i na kraju presaviti rubove, kako bi smjesa za vrijeme kuhanja ostala unutar lista. Na dno lonca, prije slaganja sarmi, staviti kožu od špeka. Tako će se spriječiti da sarma zagori.
Nakon kože od špeka staviti dio izrezanog kupusa, na kojega će se slagati sarme. Kad se iskoristi cijela smjesa i napuni lonac, sarmama na vrh poželjno je staviti ostatak isjeckanog kupusa. Sarme se sada može staviti kuhaju i nakon otprilike sat i pol sarma je gotova.
Na kraju možete u sarmu dodati malo zaprške od brašna i crvene paprike ili s pireom od rajčice, koji će vašu sarmu učiniti ukusnijom.
Dobar tek!
Vrisak.info