Glavna zvijezda za stolom na Uskrs sigurno je mirisna kuhana šunka, a ono po čemu se najprije ocjenjuje kvaliteta njezine pripreme je – sočnost.
Kod pripreme ove poslastice, kao i kod mnogih drugih jela, metode postizanja željenog okusa i teksture kuhane šunke razlikuju se među kuharima, no mi ti donosimo neke korisne i isprobane upute i savjete koji će iz tvoje šunke izvući ono najbolje.
Koju šunku odabrati za Uskrs?
U kulinarstvu se pod kuhanom šunkom podrazumijeva samo obrađeni svinjski but, a za Uskrs se umjesto buta, na isti način može se kuhati i lopatica. Stoga prilikom kupnje obratite pažnju na vrstu mesa kojeg kupuješ. Svinjska lopatica zasigurno predstavlja ukusno meso, no treba imati na umu da ipak postoji razlog zašto je svinjski but “prava” šunka.
U ponudi se mogu naći usoljene i dimljene, sušene ili već kuhane šunke, odnosno lopatice, koje se prodaju sa ili bez kosti ili kože, u cjelovitom komadu ili tzv. rolane šunke. Odabrati ćete, naravno, po svome osobnom ukusu.

Koliko dugo se kuha uskrsna šunka?
Vrijeme kuhanja ovisi o težini šunke. Mnoge industrijske, pakirane šunke već su zapravo termički obrađene te su pogodne za izravnu konzumaciju, no radi poboljšanja okusa i teksture, i njih se preporučuje dodatno prokuhati.
Prije kuhanja, šunku po potrebi isperi u hladnoj vodi te joj po želji odstrani kožu ostavljajući tanki sloj potkožnog masnog tkiva. Šunku, zatim, položi u odgovarajući lonac te dodaj vode koliko je potrebno da je u potpunosti prekrije.
Bitno je da voda bude hladna te da lonac stavite na umjereni izvor topline kako bi se šunka polako zagrijala. Od trenutka kada voda počne ključati, pravilo je da šunku kuhaš onoliko sati koliko ima kilograma. Primjerice, šunku od 3 kilograma, kuhat ćemo tri sata.
Budući da su šunke slane same po sebi, vodu u kojoj je kuhaš nemoj soliti, a ukoliko želiš dodati začine, u vodu možeš ubaciti nekoliko listova lovora i papar u zrnu.

Šunka kuhana u vinu
Poseban okus šunke se dobije kuhanjem u vinu – trećinu hladne vode kojom na početku puniš lonac sa šunkom, možeš zamijeniti bijelim vinom, a mnogi se slažu da ono šunki daje nenadmašan okus.
Šunku ostavite da se potpuno ohladi u vodi
Nakon kuhanja, kako bi održala sočnost, šunku ostavi hladiti u vodi u kojoj se kuhala, a kasnije tu vodu odbaci. Imaj na umu da će se šunka na ovaj način sporo hladiti, stoga je uputno pripremiti je dan ranije.
Ohlađenu šunku čuvaj u hladnjaku u što većim komadima, omotanu aluminijskom ili prianjajućom folijom kako bi održala vlažnost. Ostaci šunke u hladnjaku će održati svježinu 3 do 4 dana.
Upute za pripremu kuhane šunka za Uskrs
- Šunku stavi u hladnu vodu, dodaj začine i kuhaj u neposoljenoj vodi do trenutka ključanja vode.
- Vatra ne smije biti prejaka, a šunka se kuha u polupoklopljenoj posudi.
- Za bogatiji okus i miris šunke, u vodu se mogu dodati razni začini: papar u zrnu, listovi lovora, ružmarin, piment, anis, borovnica, mediteranski začini ili drugi začini po želji.
- Nakon kuhanja, šunku je potrebno ostaviti poklopljenu da se u toj vodi potpuno ohladi.
- Šunku posluži uz punjena jaja, mladi luk, pogaču ili pincu i hren. I naravno – francusku!

Vrisak.info