Francuski as iz devedesetih godina 20. stoljeća bio je odgovor na nadmoć Nijemaca u ovoj kategoriji.
Nadmetati se sa Nijemcima u premium segmentu je ogroman izazov. Pojedinosti zašto je ovo tako težak zadatak morale bi se objašnjavati u jednom dugačkom tekstu, no uprkos svemu tome, Francuzi se nikada nisu bojali upustiti u okršaj sa Germanima.
Takav je slučaj bio i sa Renault Safraneom. Kada se pojavio daleke 1992. godine, spomenuti automobil bio je prije svega daleko originalnijeg izgleda od svih drugih sedan modela na tržištu, a osim toga on nije ni bio pravi sedan, već je imao peta vrata, čime je i praktičnost podignuta na višu razinu.
Najsnažniji motor sa kojim je isprva dolazio Safrane bio je 3,0-litarski redni šestak koji je isporučivao 123 kW odnosno 167 konjskih snaga.
Renault je smatrao da je potrebna još potentnija varijanta ovog modela, a kako sami nisu znali što točno učiniti kako bi sve to podigli na još veći nivo, obratili su se tunerima.
I to iz Njemačke! Kompanije Hartge i Irmscher dobile su zadatak od Renaulta da učine Safrane daleko bržim. Što je francuska marka tražila, to je i dobila. Safraneov trolitarski agregat dobio je pojačanje u vidu dva turbo punjača, te je sada snaga motora iznosila 262 konjske snage.
Odbačen je sustav pogona na prednje kotače, pa se snaga uz pomoć petostupanjskog ručnog mjenjača prenosila na obje osovine.
Kako je sam Safrane i prije ovih izmjena bio masivan automobil, postavljeno je zračni ovjes, što je bilo nečuveno za automobil tog tipa na početku posljednjeg desetljeća dvadesetog stoljeća.
Tako je 1994. godine na scenu stupila nova varijanta Renaultovog modela, koja je nosila naziv Safrane Biturbo. Uprkos ozbiljnim promjenama koje su se odigrale pod haubom, ovaj automobil i dalje je imao sporije ubrzanje od konkurencije sa druge strane Rajne.
Safrane Biturbo je ubrzavao do 100 km/h za 7,3 sekunde, dok je recimo Audi 100 S4 isti sprint obavljao za 6,2 sekunde.
Iako je u kabini posjedovao sav luksuz tog doba i dodatno opremu koja će tek godinama kasnije postati standard kod drugih, jeftinijih modela Renaulta, Safrane Biturbo je loše prošao na tržištu.
Od 1994. do 1996. godine napravljeno je svega 806 primjeraka ovog automobila.
Apsolutni tržišni neuspjeh, no to ne remeti sliku o Renaultovom asu.
Danas je on poželjan i skupocjen klasik, i sjeća na neka druga, reklo bi se sretnija vremena za kompletnu automobilsku industriju.
Vrisak.info