Kineski dužnosnici i proizvođači automobila zainteresirani su za njemačke tvornice predviđene za zatvaranje, s posebnim fokusom na Volkswagenove pogone, piše Reuters. Kupnja tvornica omogućila bi Kini povećanje utjecaja u cijenjenoj njemačkoj automobilskoj industriji, koja je dom nekih od najstarijih i najprestižnijih automobilskih marki, rekao je izvor za Reuters.
Kineske kompanije već su ulagale u razne industrije u Njemačkoj, najvećem europskom gospodarstvu, od telekomunikacija do robotike, ali još uvijek nisu pokrenule proizvodnju tradicionalnih automobila u toj zemlji unatoč činjenici da Mercedes-Benz ima dva velika kineska dioničara.
Takav potez mogao bi postati politički najosjetljivija kineska investicija dosad. Volkswagen je dugo bio simbol njemačke industrijske snage, koja je sada ugrožena globalnim gospodarskim usporavanjem, padom potražnje i sporim prelaskom na zelene tehnologije.
Izbjegavanje carine
Proizvodnja automobila u Njemačkoj za europsko tržište omogućila bi kineskim proizvođačima električnih vozila izbjegavanje carina koje EU naplaćuje na električne automobile uvezene iz Kine, čime bi dodatno ugrozili konkurentnost europskih proizvođača.
Iako ponude mogu dolaziti od privatnih ili državnih tvrtki ili zajedničkih poduzeća s inozemnim partnerima, kineske vlasti zadržavaju pravo odobravanja takvih investicija i vjerojatno bi bile uključene u bilo kakvu ponudu od samog početka.
Odluke o investicijama ovisit će o stavu nove njemačke vlade prema Kini nakon izbora u veljači, rekao je izvor za Reuters.
Volkswagen razmatra alternative za svoje pogone
Volkswagen razmatra alternative za svoje pogone u Dresdenu i Osnabrücku u sklopu mjera smanjenja troškova. Najveći europski proizvođač automobila, koji posjeduje brendove poput Porschea, Audija i Škode, bilježi pad prodaje zbog sve veće konkurencije kineskih tvrtki.
Volkswagen bi bio otvoren za prodaju tvornice u Osnabrücku kineskom kupcu, za Reuters je naveo izvor. Glasnogovornik Volkswagena izjavio je da je cilj pronaći održivo rješenje koje uzima u obzir interese tvrtke i zaposlenika.
Kineske tvrtke su zabrinute zbog mogućeg odnosa njemačkih sindikata prema njima, rekao je izvor. Sindikati, koji drže polovicu mjesta u savjetodavnim odborima njemačkih tvrtki, zahtijevaju opsežne garancije za radna mjesta i lokacije.
Stephan Soldanski, sindikalni predstavnik iz Osnabrücka, rekao je da radnici u tvornici nemaju ništa protiv proizvodnje za jednog od kineskih partnera Volkswagena, ali pod uvjetom da se proizvodi pod Volkswagenovim logotipom i standardima.
“Ako želimo ulagati, treba nam omogućiti”
Glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova izjavio je da bi tvrtkama koje žele ulagati u Njemačku trebalo omogućiti da to i učine.
“Kina je uvela niz mjera otvaranja kako bi stvorila nove poslovne prilike za strane tvrtke… Nadamo se da će i njemačka strana zadržati otvoren um te osigurati pošteno, pravedno i nediskriminirajuće poslovno okruženje za kineske tvrtke koje žele ulagati”, rekao je glasnogovornik u izjavi za Reuters.
Izvor upoznat s kineskim planovima, koji je razgovarao s Reutersom pod uvjetom anonimnosti zbog osjetljivosti teme, odbio je imenovati potencijalne investitore.
Prodaja tvornica mogla bi biti jeftinija opcija za Volkswagen nego potpuno zatvaranje pogona, rekao je bankar upoznat s poslovanjem tvrtke, dodavši da bi takve tvornice mogle vrijediti između 100 i 300 milijuna eura.
Volkswagen nije komentirao vrijednost tih imovina, a Stephan Weil, premijer Donje Saske i član nadzornog odbora Volkswagena, odbio je dati komentar.
Vrisak.info