Idealne proporcije za natjecatelja u Formuli 1 polako se, ali sigurno mijenjaju. Naravno, prednost će uvijek imati oni manjih dimenzija.
Nakon što su zbog rigoroznih ograničenja ukupne težine bolida još tamo krajem osamdesetih godina lagani i sitni vozači postali najpoželjniji i to je potrajalo skoro tri desetljeća, s novim pravilima napokon su i oni krupniji došli na svoje.
Naime, uvedena je težinska granica od 80 kg koliko mora imati vozač ukupno sa zaštitnom opremom u svom kokpitu, a svi oni lakši od toga dobivaju dodatne utege i više nemaju genetikom danu prednost koja je inženjerima omogućavala bolju raspodjelu težine pri gradnji bolida.
Baš zbog toga danas u Formuli 1 imamo više mišićne mase na vozačima, ali i nekoliko stasitih momaka koje predvodi mladi Alex Albon sa svojih 186 cm visine, prenosi Autoportal.hr. On je prošlog ljeta potpisivanjem za Red Bull Racing postao najviši vozač u povijesti svoje nove momčadi, nadmašivši 2 cm nižeg Marka Webbera, timskog kolegu Sebastiana Vettela iz šampionskih dana.
Kao netipično visoki predstavnik Tajlanda pod čijom zastavom nastupa, 24-godišnji Albon je prošle sezone bio najviši vozač Formule 1, ali u 2020. godini dijeli prvo mjesto, jer pridružio mu se sa 186 cm na vrhu novi vozač Renaulta, Esteban Ocon.
Zapravo, čini se da je ta visina postala uobičajena za novi val mladih vozača, jer samo su jedan centimetar niži Antonio Giovinazzi, Nicolas Latifi i George Russell, a blizu je i Lance Stroll sa 182 cm.
Max Verstappen, Danil Kvjat i Romain Grosjean zaokružuju osmoricu s visinom 180 cm i više, što već dugo nismo imali u Formuli 1. Na drugom kraju nalaze se Vettel i Raikkonen sa 175 cm, Hamilton i Magnussen sa 174, Bottas visok 173, a čak ni Lando Norris, najniži vozač među elitom sa svojih 170 cm nije nizak poput nekih iz prošlosti, prije svega Felipea Masse (166 cm), Alaina Prosta (165 cm) i Jackiea Stewarta (163 cm).
Kad su u pitanju momčadi, najviše postave imaju Williams (370 cm), Red Bull Racing (366 cm) i Renault (364 cm), a najniže Haas (354 cm), Mercedes (347 cm) i McLaren (347 cm).
Iako je eksplozija visokih vozača moderna pojava u Formuli 1, valja reći da u dalekoj prošlosti dimenzije onog tko upravlja volanom nisu bile toliko bitne za funkcioniranje bolida pa smo imali nekoliko krupnijih vozača koji su se isticali.
Pobjednik četiri utrke tijekom šezdesetih godina, Amerikanac Dan Gurney bio je visok čak 193 cm, a Mike Parkes, Troy Ruttman, Carel de Beaufort i Christian Danner nisu bili puno niži. U novom mileniju daleko najviši bio je Justin Wilson, bivši vozač Minardija i Jaguara, s također 193 cm, ali nije uspio ostaviti dublji trag.
Najviši svjetski prvak u Formuli 1? Definitivno Mike Hawthorn. Plavokosi Britanac bio je visok 188 cm, a titulu je osvojio 1958. godine vozeći Ferrari. Koliko su pak visoki bili oni najcjenjeniji u povijesti elitnog automobilističkog natjecanja? Michael Schumacher 174 cm, Ayrton Senna 176.
Dakle, iako su piloti manjih dimenzija bili poželjniji od strane konstruktora kroz veći dio povijesti Formule 1, vidimo da se lepeza različitih visina najboljih vozača svijeta proteže kroz punih 30 centimetara, a s novim pravilima koja umanjuju utjecaj težine onog tko vozi, a samim time i visine, u budućnosti bismo mogli imati među natjecateljima još raznolikije fizičke pojave…
Vrisak.info