Predsjedatelj Doma naroda Parlamentarne Skupštine BiH i predsjednik Hrvatskog narodnog sabora dr. Dragan Čović danas je posjetio Stožer civilne zaštite Županije Zapadnohercegovačke nakon čega se pored zgrade Vlade ŽZH obratio medijima.
Cilj sastanka je bio upoznati dr. Dragana Čovića o stanju u ŽZH i mjere koje Stožer poduzima s ciljem zaustavljanja pandemije koronavirusa ali i da se Stožer upozna s aktivnostima koje se provode na razini države i Federacije BiH.
Ministar zdravstva, rada i socijalne skrbi Tomislav Pejić je nazočnima predstavio epidemiološku situaciju u Županiji Zapadnohercegovačkoj. Dvije nove osobe su oboljele u Širokom Brijegu preko kontakta obitelji otprije poznatog klastera iz sela Jare. Odrađeno je danas 30 novih testiranja na području ŽZH, a večeras se očekuju rezultati. Epidemiolog Vasilj je u samoizolaciji jer je bio u kontaktu sa oboljelom osobom, a pronalaze se srodne struke kako bi izašli na kraj sa ovom situacijom. Apelirao je na javnost da se za vrijeme predstojećih blagdana i dalje pridržavaju svih mjera koje su izdale federalni i županijski Stožer za civilnu zaštitu.
Dr. Dragan Čović je u svojem obraćanju rekao da se sastanak održao s ciljem da se razgovara o tome što se još može učiniti da se poboljšaju uvjeti liječnicima i zdravstvenim djelatnicima u njihovom radu. Kad je u pitanju ova Županija vidljivo je da se situacija stabilizira, nastavio je Čović, i stvoreni su uvjeti da se nastavlja i dalje uspješno sa ovim iskušenjima i izazovima.
Njegov primarni cilj današnje posjete je bio razgovor s načelnicima i predsjednikom Vlade ŽZH da se razgovara o problemima ekonomske prirode za koje je uvjeren da će narednih 15ak dana trebati mnogo sadržajniju komunikaciju sa svim gospodarstvenicima i onim kojim se bave malim obrtom, malim i srednjim poduzećima pa do velikih tvrtki koje znače na prostoru ŽZH kako bi stvorili ambijent da se sa viših razina vlasti pravodobno zna kakve su dubioze proračunske u 4 općine i u Županiji i kroz one dubioze koje se donose na razini Županije i 4 općine odnosno koje su već donijeli. Važno je kako bi znali kakva će se sredstva povući na razini BiH odnosno na razini FBiH da bi bila po pravičnom modelu transformirana u sve naše Županije odnosno u sve naše gradove i općine, rekao je Čović.
>>Video konferencije za novinare Stožera civilne zaštite Županije Zapadnohercegovačke<<
To će biti ogromna sredstva i želi se na taj način pravodobno čuti razmišljanja svih naših gospodarstvenika pa je dogovoreno da se idući tjedan napravi sa predstavnicima gospodarstva u ovoj Županiji sastanak i sa ljudima koje će te mjere donositi na višim razinama vlasti kako bi štitili interese biznisa gospodarstva kako bi kad pandemija stane mogli krenuti dalje. Treba procjena financijskih sredstava koja će trebati s viših razina vlasti doći ovdje jer mi očekujemo da na razine Federacije BiH doći do potrebe zaduživanja koja mora pratiti sve ono što gospodarstvo očekuje s te razine. Kad se razgovaralo s predstavnicima MMF-a i onih prvih 300 milijuna eura koja bi trebala doći u BiH želi se od strane potpisnika da unutar tog segmenta raspodjele uz 2 entiteta bude spomenuto i 10 županija. Time će se osigurati da nema nikakvog političkog nadmudrivanja u raspodjeli i osigurati pravičnu raspodjelu, a s druge strane želimo osigurati moratorij za ovu godinu i za narednu godinu sa svim financijskim skupinama sa kojima smo povlačili sredstva prethodnih 15ak godina, a to je samo za ovu godinu 800 milijuna KM, a naredne godinu nešto slično. Ako bi ta sredstva koja pripadaju Federaciji zadržali kao pomoć našem gospodarstvu to bi bilo sasvim dostatno da možemo sa malo više optimizma čuti glas one koji su stradali i koji će nastradati zbog koronavirusa i pobrinuti se o svim ljudima koji su ostali bez posla jer su mnoge gospodarske aktivnosti odredbama naših Kriznih stožera potpuno zaustavljene. To je primarni zadatak. Svakodnevnu imam komunikaciju i koordinaciju sa državnom i federalnom razinom vlasti kako bi pravodobno bile uključene u sve razine vlasti sukladno Ustavu i nadležnosti općine/grada i Županije, završio je u svojem obraćanju medijima dr. Dragan Čović.
U petak kad je počela naznaka da će SDA organizirati među svojim čelnicima obaviti na stotine razgovora ne sa medijima već sa onima koji donose te odluke. Vrlo jasno je zloupotrijebljen Zakon o izvršenju proračuna razine federacije. Transfer nižim razinama vlasti je dogovoren u 12. mjesecu kad je usvojen proračun znači nije bila prisutna pandemija koronavirusa. Netko je obojio taj transfer koronavirusom kod Odluke Vlade Federacije i naravno da je to nedopustivo. Mi smo tražili i tražit ćemo, rekao je Čović, i kroz parlamentarnu raspravu jer taj transfer se mora osigurati za razine općina, gradova i županija jer on služi za kompenzaciju nepravedne raspodjele onih prihoda na razini Bosne i Hercegovine. Jedan od ilustracije tih prihoda je Grad Sarajevo ili kanton Sarajevo koji ima proračun 900 milijuna i iz PDV-a godišnje dobije na razini prošle godine 460 milijuna kao 6 županija. Tamo je koeficijent 2 u raspodjeli sredstava što je neprihvatljivo i nedopustivo. Federalna Vlada je donijela Odluku kako ona misli da se to donosi i zato sad inzistiramo da Županije budu u svakom dijelu.
Druga je stvar pomoć domovima zdravlja što je obaveza svih općina i gradova, a bolnicama treba mnogo više sredstava od ovih 21 milijun. Mi smo danas inzistirali na koordinaciji našoj da resorna ministrica i svi ministri odmah zagovaraju zakon koji je već u proceduri 5 zadnjih godina o konsolidaciji zdravstvenih institucija FBIH. To je nešto što ćemo raditi i mi i dalje želimo spustiti prema gradovima i općinama ali to nema veze s transferom koji je trebao na neki način da osigura stabilnost proračuna u većini općina, gradova i županija. Potrudili smo se da to dopre do svih onih koji donose takve konačne odluke, siguran sam da će taj transfer biti ispoštovan, a da za zdravstvo jer za njega treba mnogo više novca na ovom prostoru na nižim razinama se osigura dovoljno novca i novim zaduživanjima u Federaciji i ovim moratorijem na obveze koje imamo danas, vjerujem ako bi se njega oslobodili, Federacija bi u ove dvije godine otprilike imala negdje oko milijardu konvertibilnih maraka rasterećena servisa javnog duga. Već dovoljan poticaj za mnoge stvari u gospodarstvu, ne samo u zdravstvu, zaključio je Čović u svojem obraćanju.
Vrisak.info