Hrvatska ima 60 novozaraženih korona virusom, što je ukupno 1282, objavio je Stožer civilne zaštite na redovitoj konferenciji za medije. Dvije osobe su preminule, a oporavilo se njih 167, javlja Direktno.hr.
Ministar zdravstva Vili Beroš iznio je najnovije podatke. “U Hrvatskoj je zaraženo 60 novih pozitivnih, što je ukupno 1282. Prosječna životna dob je 48,13 godina, imamo 51 posto muškaraca i 49 posto žena. Nažalost od jučer imamo dvoje preminulih, bolesnik u Šibeniku 29. godište i kronični srčani bolesnik i 74. godište u zaraznoj. Na respiratoru imamo 35 bolesnika – 14 u Zagrebu, pet u Osijeku, jedan u Rijeci, osam u Spltiu, dva u bolnici u Dubravi, jedan u Šibeniku i četiri u Zadru”, rekao je Beroš.
Naveo je da su 352 osobe hospitalizirane, a da se 167 njih oporavilo. “Svjetski je dan zdravlja, zahvaljujemo svim našim zdravstvenim djelatnicima koji danonoćno pružaju usluge. Jučer je došlo devet novih respiratora, šest u Infektološku kliniku, dva u Zadar, jedan u Slavonski Brod i jedan u Pulu.”
O Svjetskom danu zdravlja govorio je i ravnatelja Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak.
“Osnivanje WHO-a uvijek obilježavamo Danom zdravlja, svima želim dobro zdravlje, svake godine na ovaj dan imamo drugu temu koja je tema godine, ove godine posvećen je medicinskim sestrama, tehničarima i babicama.”
“Čestitam im i želim dobro zdravlje, na prvoj su liniji borbe protiv korona virusa, često kontaktiraju pacijente dok se ne zna jesu li bolesni, imamo 80 zaraženih medicinskih sestara i tehničara od ukupno 178 zdravstvenih djelatnika što još dodatno govori o njihovoj požrtvovnosti i predanosti poslu, obitelji i zajednici”, rekao je Capak.
Čestitkama se pridružio i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović. Prenio je apel vatrogasaca. “U ovo doba godine emisije informativne bi javljale u prvim minutama o požarima, to ne znači da požara nema, ima ih, u posljednjih nekoliko dana bilo je velikih požara na Korčuli, nešto u okolici Šibenika i Zadra. Posljedica su neopreznog spaljivanja za vrijeme jakog vjetra. Apeliram na građane da biljni otpad kompostiraju, ako se odluče na spaljivanje, neka obavijeste vatrogasnu postrojbu ili DVD”, istaknuo je Božinović.
“Vatra se ne smije paliti za vrijeme vjetrovitog vremena, blizu sušnih i minskih područja. Ne blizu parkova, raslinja. Osobe koje su zapalile ne smiju napuštati mjesto dok se vatra u potpunosti ne ugasi”.
Božinović je izvijestio i o povećanju broja izdanih e-propusnica. “Trenutno važećih je izdano 639.725. Isteklo je gotovo 50 tisuća, a ima onih koje nisu aktivirane i planirane su za naredne dane. Odbijene propusnice za 2629 osoba u samoizolaciji, 394 osobe kojima je određena karantena, ali i 28 osoba koje su COVID pozitivne.”
“To je ono o čemu smo govorili prije sustava e-propusnica. Prije nismo raspolagali takvim informacijama”, dodao je Božinović.
Ravnateljica Klinike za infektivne bolesti Dr. Fran Mihaljević Alemka Markotić odgovorila je na upit je li preminuli 46-godišnjak otprije bolovao od nečega. “Nije imala neke značajnije kronične probleme, idemo u sljedeću fazu, inicijalna je bila blaži oblici i slično, sad se diferenciraju bolesnici, nije pravilo da mlađi teško obolijevaju, ali dovoljan je postotak onih s izuzecima. Bolje da ljudi ostanu kod kuće nego u zaraznoj, čuvajte se jer nitko nije imun na teško oblik bolesti”, apelirala je Markotić.
Božinović je odgovorio na pitanje o otvaranju tržnica na otvorenom.
“Kao što je i predsjednik Vlade, a i mi sa Stožera, više smo puta kazali da je odluka tehnički gotova, o svim zahtjevima epidemiološke struke obaviješteni su svi lokalni stožeri, udruga gradova i općina, pristižu odgovori da su spremni, nema ih još dovoljno, nisu svi poslali takav odgovor. Očekujem da će to biti do kraja dana, a onda bi išli s tom odlukom o otvaranju tržnica za hrvatske poljiprivredne proizvođače i prozvode, naravno uz strogo prodržavanje svih mjera.”
Vrisak.info