Neprekidno natjecanje tehnoloških kompanija u inovativnosti i tehnološkoj superiornosti odavno je zagazilo i na teren potrepština za bebe, pa tako i pelena.
Alphabetov odsjek Verily, koji se nekad zvao Google Life Sciences, prijavio je patent za bežično povezane pametne pelene koje će javljati ne samo da se u peleni nešto pojavilo nego će analizirati sadržaj i identificirati je li riječ o nuždi broj jedan ili nuždi broj dva.
Aplikacija prati i bilježi sve što se događa
Pametna pelena najvjerojatnije će biti povezana s aplikacijom koja će signalizirati sadržaj te pratiti i voditi evidenciju o obavljenoj nuždi.
Verily nije prva kompanija koja želi tehnološki unaprijediti pelene za bebe. Mnoge su kompanije već predstavile razne senzore za vlagu – neke jednostavne, neke high tech – od trakica koje mijenjaju boju do bežičnih alarma.
Vizija pelene za 21. stoljeće podrazumijeva materijale ugrađene u kritična područja koja će služiti kao vodiči primjerice mikroelektrode, a ti vodiči će mjeriti aktivnost odnosno promjene u različitim dijelovima pelene. Promjene će omogućiti signaliziranje da se u peleni nešto pojavilo te odrediti sadržaj.
Senzori i brzinomjeri?
Inženjeri razmatraju i ugradnju senzora na vlagu i temperaturu, kao i brzinomjer kako bi preciznije izmjerili teret koji je beba ispustila. Iako je fokus na pelenama za bebe, tvrtka u patentnoj prijavi napominje da bi se slična tehnologija mogla ugraditi i u pelene za odrasle, bolesne, hendikepirane pa čak i za životinje. No hoće li pametne pelene doživjeti izlazak na tržište i koliko će koštati, o tome možemo tek nagađati.
24sata.hr