U nedjelju će se održati 2. krug predsjedničkih izbora u Republici Hrvatskoj.
U neizvjesnoj utrci za stolovanje na Pantovčaku bore se aktualna predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović i bivši predsjednik Vlade Zoran Milanović.
U oba tabora svjesni su kako je svaki glas odlučujući. Dok se važe podrška u svakom od gradova u Republici Hrvatskoj, te se bori za glasove predsjedničkih kandidata koji nisu prošli u 2. krug, veliki dio medija u Hrvatskoj (pre)naglašeno govori o glasovima Hrvata iz Bosne i Hercegovine i dijaspore.
Potencira se priča o općoj mobilizaciji HDZ-a u Bosni i Hercegovini, organiziranim autobusima, gužvi na biralištima…
Priča o ovoj navodnoj pomami za izborima u BiH za cilj ima mobilizaciju birača u Hrvatskoj koji se protive glasovanju Hrvata izvan RH, odnosno onih koji “ne plaćaju porez i ne žive u Hrvatskoj”.
Jasno je bez navođenja imena čiji su to birači!
Dok se tako puštaju spinovi o tome kako će građanima Republike Hrvatske predsjednicu/predsjednika izabrati oni koji ne žive u Hrvatskoj, nije se loše podsjetiti koliki je zapravo bio udio birača iz BiH i inozemstva u ukupnom broju birača koji su izišli na izbore u 1. krugu.
U 1. krugu glasovanju je pristupilo ukupno 1.903.853 birača, od toga 1.863.079 iz RH i 40.774 iz inozemstva. Udio glasača iz inozemstva (napominjemo uključujući i BiH) je 2,14%.
Zoran Milanović je u 1. krugu ukupno osvojio 29.56% (u Hrvatskoj 30,08%). Inozemstvo mu je dakle “oduzelo” 0,52% glasova.
Kolinda Grabar-Kitarović ukupno je osvojila 26.66% (u Hrvatskoj 26,08%). Aktualnoj predsjednici inozemstvo je donijelo dodatnih 0,58% glasova.
Miroslav Škoro je ukupno osvojio 24,46% (u Hrvatskoj 24,23%). Škori je inozemstvo donijelo dodatnih 0,23% glasova.
To su dakle famozni postoci iz BiH i dijaspore koji “određuju” ishod izbora u Republici Hrvatskoj.
Istini za volju, i ovako mali postotak može biti odlučujući, odnosno moguće je da u 2. krugu jedan od kandidata dobije više glasova u Hrvatskoj i na kraju izgubi kada se dodaju glasovi iz BiH i inozemstva.
Isto tako moramo reći kako se do sada to nikada nije dogodilo.
No i da se dogodi, ne vidimo nikakav problem u tome jer svaki glas vrijedi isto, bilo da dolazi iz Hrvatske, BiH, Njemačke, Čilea ili bilo koje druge države u svijetu. Na izborima pravo glasa imaju hrvatski državljani, a oni žive diljem svijeta.
Državljani u BiH i dijaspori ionako su zakinuti, jer mnogi moraju putovati na stotine kilometara (u nekim državama i tisuće kilometara) do biračkih mjesta.
Napadi protivnika glasovanja Hrvata iz BiH i dijaspore samo trebaju biti dodatni motiv da u nedjelju iziđemo na izbore.
Ako naši glasovi presude to će biti najbolji odgovor onima koji nas konstantno omalovažavaju.
Neka se isti upitaju je li u redu primjerice ukinuti pravo glasa Marinu Čiliću i Ivanu Rakitiću ili bilo kome drugome tko ime Hrvatske ponosno promovira u svijetu?
Zar sve što su Hrvati iz BiH i dijaspore učinili za Hrvatsku ne vrijedi ni 2,14%?
U nedjelju pokažimo kako vrijedi puno više!
Vrisak.info