Na mjesto susreta Kim i Moon su stigli odvojeno u pratnji svojih suradnika i osiguranja, a potom je Moon Kima simbolično i dočekao na crti razgraničenja između dvije zemlje. Nakon rukovanja uz osmjehe i fotografiranja prvo s jedne, a potom i s druge strane te crte, dva su se čelnika pješice uputila crvenim tepihom prema trgu u selu Panmunjom okruženi počasnom gardom.
Mike Chinoy, viši suradnik na kalifornijskom sveučilištu i nekadašnji šef ureda CNN-a u Pekingu kazao je kako je susret povijesni, no da nema mjesta oduševljenju.
“Mislim kako ljudi ne bi trebali biti oduševljeni prizorima koje vidimo jer još uvijek postoji ogromna razlika koju treba raspraviti između dvije zemlje prije nego se dobre namjere pretvore u neki praktičan korak. Radi se o prekretnici i to je neupitno, no pravi izazov sada očekuje Trumpa i Kima. Oni će morati pokušati raditi na nadogradnji ove deklaracije. Mislim da je veliko pitanje i koliko je Kim Jong-un spreman ostaviti iza sebe nuklearno naoružanje”, kazao je Chinoy.
Profesor političkih znanosti na MIT-u Vipin Narang kazao je kako Kim u denuklearizaciji ne vidi jednostrano razoružavanje.
“Sjeverna Koreja odavno je za denuklearizaciju Korejskog poluotoka, no to nije isto što i jednostrano razoružavanje. Deklaracija nije ništa novo i treba biti tretirana s oprezom, bez obzira na povijesni summit sve dok se ne pojave dokazi o dogovorenim detaljima i konkretnim koracima denuklearizacije. U tom pogledu, postoji velika količina prostora i za potencijalne pregovore o razoružavanju ali i za sukob ako se sjevernokorejska definicija denuklearizacije ne približi onoj SAD-a”, kazao je Narang.
Agencija Reuters piše kako je jezik korišten u deklaraciji sličan onome korištenim u prijašnjim deklaracijama koje su potpisivale dvije Koreje. Agencija pretpostavlja da će pravi test upravo potpisane deklaracije biti susret Kima i američkog predsjednika Donalda Trumpa.
Kim Jong-un nije govorio o denuklearizaciji nakon potpisivanja zajedničke deklaracije. No u deklaraciji piše kako su obje strane svojim potpisom “potvrdile zajednički cilj potpune denuklearizacije Korejskog poluotoka”.
“Južna i Sjeverna Koreja dijele zajedničko stajalište o vrlo značajnim i presudnim mjerama koje je pokrenula Sjeverna Koreja, a tiču se denuklearizacije. Dogovoreno je kako će obje zemlje u tom smislu izvršiti preuzete uloge i odgovornosti. Obje zemlje pristale su aktivno tražiti potporu i suradnju međunarodne zajednice za denuklearizaciju Korejskog poluotoka”, piše u deklaraciji.
Na pitanje o činjenici da Kim nije spomenuo taj detalj u svojem govoru, Moonov glasnogovornik je kazao kako se radi o dokumentu koji je “obvezujuć, a Kimov govor nakon summita to nije”.
Među mnogim obavezama Južne i Sjeverne Koreje u deklaraciji koja je potpisana danas su:
- prestanak svih neprijateljskih djelovanja između zemalja,
- promjena demilitarizirane zone u mirovnu zonu prestankom neprijateljske propagande protiv druge države počevši od 1. svibnja,
- organiziranje ponovnog ujedinjenja obitelji koje su razdvojene granicom,
- povezivanje i modernizacija željeznica i cesta preko granice,
- nastavak zajedničkom sudjelovanja na sportskim događanjima, uključujući i ovogodišnje azijske igre.
(index.hr)