Vožnja pruža slobodu, neovisnost i bitna je za društvene odnose. Mnogi ljudi vožnju shvaćaju zdravo za gotovo, posebno u mladosti. Privilegij vožnje temelji se na sposobnosti sigurnog upravljanja motornim vozilom.
Vozači stariji od 70 godina imaju povećan rizik od sudara motornih vozila po kilometru u odnosu na vozače srednjih godina, piše Večernji list BiH.
Oni koji ne voze često u najvećem su riziku. Stoga, narušenu razinu funkcioniranja u starijoj životnoj dobi treba shvatiti kao upozorenje da se vozačke sposobnosti trebaju ponovno procjenjivati. Zato Europska unija razmatra uvođenje strožih medicinskih provjera za vozače starije od 70 godina, a jedna od mogućnosti je i obvezni praktični vozački ispit. Ove mjere, koje je predložila Europska komisija, imaju za cilj povećanje sigurnosti na cestama, ali već izazivaju polemike diljem Europe. Iako pojedine zemlje već imaju određene uvjete za starije vozače, do sada nije postojao jedinstven sustav na razini EU-a.
Ako novi propisi stupe na snagu, starijim vozačima više ne bi automatski bile produljivane dozvole, već bi morali dokazati svoju sposobnost upravljanja vozilom. Obvezni praktični ispit bio bi dodatna promjena koja bi mogla zakomplicirati situaciju, a slični pokušaji ranije su postojali u Grčkoj, ali nikada nisu provedeni.
Trenutačno važeća pravila u EU nalažu da vozači stariji od 65 godina moraju obaviti liječnički pregled kod dvaju liječnika svake tri godine, dok nakon 80. godine pregledi postaju češći i obuhvaćaju više medicinskih specijalista.
Prema službenim podacima, u Bosni i Hercegovini živi 826.707 osoba starosti od 65 i više godina, od kojih valjanu vozačku dozvolu posjeduje 170.687 osoba. S druge strane, Saša Magazinović, zastupnik u Zastupničkom domu PS BiH, nedavno je u parlamentarnu proceduru uputio inicijativu kojim se traži da stariji vozači, odnosno umirovljenici te oni s umanjenom zdravstvenom sposobnošću, ubuduće ne plaćaju pristojbu za produljenje vozačke dozvole u punom iznosu.
Prema aktualnom zakonu u BiH, obnova vozačke dozvole slijedi na svakih deset godina jer se na to razdoblje izdaje dozvola, i to košta 60 KM. Međutim, tih deset godina ne odnosi se na umirovljenike i zdravstveno ugrožene.
Rok valjanosti vozačke dozvole umirovljenicima je tri godine, što praktički znači da oni u razdoblju od deset godina čak tri puta moraju obnoviti vozačku, čime su primorani, umjesto 60 KM, platiti čak 180 KM.
U još nezavidnijoj situaciji su oni s umanjenom zdravstvenom sposobnošću jer moraju u nekim situacijama obnoviti vozačku i svake dvije godine, odnosno čak pet puta u razdoblju od deset godina, dok “obični” vozač to učini jednom. Tako su primorani platiti čak 300 KM kako bi i dalje mogli voziti.
Magazinović zbog toga smatra da ova diskriminacija mora biti ukinuta. Njegov prijedlog se bazira na plaćanju pristojbe za obnovu vozačke dozvole, tako da se njezin iznos računa prema duljini roka valjanosti dokumenta.
U prijevodu, ako za produljenje roka valjanosti vozačke dozvole u trajanju od deset godina treba platiti 60 KM, što je 6 KM godišnje, Magazinović je stava da bi umirovljenici onda trebali plaćati za samo tri godine koliko im vrijedi dozvola, što je 18 KM, dok bi vozači sa smanjenom zdravstvenom sposobnošću koji vozačku dozvolu obnavljaju svake dvije godine plaćali 12 KM umjesto dosadašnjih 60 KM.
Tako bi, ističe Magazinović, svi vozači u Bosni i Hercegovini u razdoblju od deset godina plaćali istu cijenu obnove vozačke dozvole, što danas nije slučaj.
Podsjetio je da europski standardi u oblasti sprječavanja diskriminacije nalažu da stariji i građani sa zdravstvenim problemima trebaju imati pravo na prilagođavanje koje uzima u obzir njihove specifične potrebe, ali i ograničene financijske mogućnosti.
– U slučaju Pravilnika o vozačkoj dozvoli o tome se nije vodilo računa te ne samo da umirovljenici i osobe s umanjenim zdravstvenim sposobnostima nisu bili u povlaštenom položaju nego su praktički bivali kažnjeni obvezom plaćanja višestruko većeg iznosa pristojbe za vozačku dozvolu za isto razdoblje – istaknuo je Magazinović te dodao: – Ako težimo društvu jednakih, kao što svi tvrde, onda neće biti problema da za više od 200.000 vozača omogućimo plaćanje iste cijene obnove vozačke dozvole kao i za sve druge, posebno imajući u vidu da većinu od ukupnog broja diskriminiranih čine umirovljenici, čiji su prihodi značajno manji od onih koji u ovoj situaciji plaćaju nižu cijenu.
Vrisak.info