Depoziti stanovništva u Bosni i Hercegovini za mjesec dana porasli su za 413,2 milijuna KM, pokazuju podaci Centralne banke BiH. Prema podacima Centralne banke BiH, ukupni depoziti domaćih sektora na kraju prosinca 2024. godine iznosili su 33,87 milijardi KM, što je povećanje od 607,6 milijuna KM (1,8 posto) u odnosu na studeni.
“Porast depozita na mjesečnoj razini zabilježen je u sektoru stanovništva za 413,2 milijuna KM (2,4%), u privatnim poduzećima za 193,7 milijuna KM (2,4%), u nefinancijskim javnim poduzećima za 54,8 milijuna KM (2,8%) i u ostalim domaćim sektorima za 29,9 milijuna KM (1,5%)”, navodi se u podacima, pišu Nezavisne novine.
Nadalje se navodi da su depoziti na mjesečnoj razini smanjeni kod državnih institucija za 84 milijuna KM (2,0%).
“Godišnja stopa rasta ukupnih depozita u prosincu 2024. godine iznosila je 8,8 posto, što u apsolutnom iznosu iznosi 2,74 milijarde KM.
Godišnji rast depozita zabilježen je u sektoru stanovništva za 1,59 milijardi KM (9,9%), u privatnim poduzećima za 1,01 milijardu KM (14,3%), u nefinancijskim javnim poduzećima za 109 milijuna KM (5,8%) i u ostalim domaćim sektorima za 177 milijuna KM (9,9%).
Depoziti kod institucija vlasti smanjeni su za 149,2 milijuna KM (3,5 posto) na godišnjoj razini, priopćeno je iz Centralne banke BiH.
Ekonomist Igor Gavran smatra da nastavak rasta depozita nije iznenađenje.
“Iako samo mali dio stanovništva štedi zbog rasta raslojavanja i imovinskih razlika, ta manjina postaje sve bogatija i samim tim rastu mogućnosti štednje, dok istovremeno nema razvoja drugih oblika ulaganja, a tržište kapitala je gotovo mrtvo. No, nemoguće mi je na bilo koji način objasniti ovaj radikalni skok u samo jednom mjesecu. Neka masovna prodaja imovine i privremena konverzija u novac ili prijenos većih količina novca iz inozemstva mogli bi biti potencijalni izvori,” ali doista je nemoguće dati pouzdanu interpretaciju bez detaljnijeg objašnjenja ni inflacijom”, rekao je Gavran za “Nezavisne novine”.
Marko Đogo, profesor na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Istočnom Sarajevu, kaže da je u samo mjesec dana zabilježen veliki rast depozita.
“Imamo dugoročni trend rasta svih depozita, posebno depozita stanovništva. Depoziti stanovništva su postali glavni izvor sredstava banaka. U svim normalnim zemljama depoziti stanovništva su glavni izvor depozita, ali rast depozita od 400 milijuna KM u jednom mjesecu ne može se objasniti bez dublje analize. Likvidnost banaka je jako visoka, s tim da naše banke ne nalaze dovoljno klijenata ili su im kriteriji postavljeni previsoko. Imamo paradoks u ekonomiji da s jedne strane imamo, a Trgovinski deficit i deficit na tekućem računu, što navodno govori da su naše investicije veće od domaće štednje. Ali s druge strane, imamo situaciju da su depoziti veći od kredita. To se kod nas ne događa”, kaže Đogo.
Vrisak.info