Prošli tjedan, točnije 3. veljače 2025. godine na Klinici za otorinolaringologiju Sveučilišne kliničke bolničke bolnice počeo se koristiti novi medicinski uređaj tzv. koblator za izvođenje operativnih zahvata uklanjanja krajnika, odnosno tonzilektomije.
Kroz tjedan dana, uz podršku anesteziologa, tri takva zahvata, izveli su specijalisti ORL: doc. dr. Josip Lesko i dr. Tomislav Sušac iz SKB Mostar te dr. Domagoj Butigan iz Opće bolnice Varaždin.
Riječ je o uređaju iz najnovije generacije uređaja za koblaciju koji se koristi najčešće za operacije krajnika iako se može koristiti i za operativne zahvate drugih dijagnoza. Tehnologija koblacije koristi polje plazme za preciznu razgradnju ciljanog tkiva uz održavanje integriteta okolnog tkiva.
„Korištenjem koblatora pacijenti manje krvare tijekom operacije, imaju smanjenu bol nakon operacije, brže se oporavljaju i znatno je manji rizik od komplikacija“, pojasnio je dr. Lesko te dodao da se u SKB Mostar godišnje, u prosjeku izvede oko 300 operativnih zahvata krajnika.
„Najčešće indikacije za operaciju krajnika, uključujući metodu koblacije su: uvećani krajnici koji ometaju disanje i mijenjaju boju glasa, učestale upale krajnika, peritonzilarni apscesi i apneja tijekom spavanja“, naveo je te dodao da sam zahvat, uz postupak anestezije, traje oko 30 minuta.
![](https://www.vrisak.info/wp-content/uploads/2025/02/Operacije-krajnika-u-SKB-u-Mostar-od-sada-s-minimalnim-rizikom1.jpg)
O postoperativnom liječenju dr. Lesko je rekao da se pacijenti nakon zahvata hospitaliziraju dan, dva uz superviziju na ORL Klinici. Puni oporavak nakon operacije ovisi o dobi pacijenta te o samoj dijagnozi. Najčešće oporavak traje 12-14 dana, uz prilagođeni režim ishrane i ponašanja.
„Uvođenjem koblatora u svakodnevni rad, naša klinika ide u skladu sa svjetskim trendovima kada je u pitanju liječenje krajnika, a što je najvažnije, naši pacijenti će dobiti kvalitetniju i bolju uslugu“, ponosno je istaknuo dr. Lesko i dodao da se uređaj primjenjuje za dječju i odraslu populaciju.
Vrisak.info