Prošlo je 80 godina od ubojstva 66 hercegovačkih franjevaca. Crkva i danas vodi postupak dokazivanja njihova mučeništva, a iznose se i novi dokazi o nekažnjenom zločinu. U Županiji Zapadnohercegovačkoj 7. veljače obilježava se i kao Dan sjećanja na žrtve komunizma.
Pedeset godina o velikom zločinu se moralo šutjeti. Samo tog kobnog 7. veljače 1945. u ratnom skloništu kod Franjevačkog samostana i crkve Uznesenja BDM ubijeno je 12 franjevaca, a u razdoblju od 5. do 10. veljače 1945. ubijeno je i 72 civila.Toga kobnog dana 1945. partizani su u širokobriješkom franjevačkom samostanu pronašli 12 fratara te nekoliko učenika koji su se skrili zbog sigurnosti.
Pripadnici Zloglasnog 11. dalmatinskog korpusa, osnovanog u selu Kozica pokraj Vrgorca, iz samostana su izveli sve zatečene fratre, potom ih žicom vezali, odveli ih u spomenuto ratno sklonište te ih tu mučki ubili, a neke su i žive spalili.
To je bio uvod za sva iduća događanja, za druge nepravedno ubijene franjevce u Mostaru, Čitluku, Ljubuškom i mnogim drugim mjestima, sveukupno njih 66, kao i za ubijene civile. Desetljećima se o tome nije smjelo ni pričati, a kamoli prenijeti njihove ovozemne ostatke u grobnicu. To je tek učinjeno 1970. godine.
Samostani su rušeni i paljeni, ali nikada franjevce nisu mogli izbrisati. Provincija je bilježila 231 franjevca, a godinu dana poslije, u travnju 1945. samo 61. Mnogi su bili ubijeni, mnogi završili na Bleiburgu i Križnom putu.
Nijemi svjedok na Širokom brijegu i danas stoji
Fra Marko Galić na portalu bogoslova Hercegovačke franjevačke provincije emotivnim tekstom prisjetio se pokolja nevinih fratara, ubijenih zbog vjere.
“Oko 11 sati fratri primijete da se partizani približavaju samostanu. Fra Borislav ode otvoriti stara hrastova vrata, glavni ulaz u samostan, kako ih ne bi razvalili. Pustio ih je u samostansku klauzuru. Fratri su skupljeni i uvedeni u fratarsku zbornicu. Stražar je postavljen pred vrata”.
“Oko četrnaest sati počeli su izvoditi fratre iz zbornice. Jednoga po jednoga. Ustrijeljeni su ispred ratnog skloništa, zapaljeni i zatrpani. Čak su i starog fra Marka ubili. Ubojstva su nastavljena. Od Mostara preko cijele Hercegovine, pa sve do Zagreba i Bleiburga. A stari hrast, nijemi svjedok, ponosan pred briješkom Ljepoticom i danas stoji. Dok je bura te veljače njihala krošnju njegovu, on je gledao kako pobiše fratre. Ponosan na njih uzdiže se prema nebu i zahvaljuje što su do konca ustrajali. Gledao je on i godine gladi, i suze i patnju jadnog naroda”, napisao je fra Marko Galić.
Pogledajte spot za pjesmu o stradanju širokobrijeških franjevaca
Vrisak.info