Zbog činjenice da je sve više djece školske dobi pretilo, u Federaciji BiH pokrenuta je inicijativa da se nezdrava hrana ne konzumira u školama, piše Večernji list.
– Po uzoru na mnoge europske škole, ali i susjedne države, koje su dobar primjer i pokazatelj kada je u pitanju briga o zdravlju djece, podnosim inicijativu da odgovorna ministarstva nađu rješenje za problem nezdrave prehrane u školama, bilo otvaranjem školskih kuhinja u kojima bi se posluživalo kuhana i zdrava jela ili na neki drugi način – navela je Dajana Frljić, zastupnica u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH.
Obrazlažući inicijativu, istaknula je kako su prekomjerna tjelesna masa i pretilost dosegnule razmjere epidemije u Europi, naglasivši kako je poražavajući podatak da je BiH po broju pretile djece (17,5 posto) i odraslih među prvih pet u svijetu te druga na Balkanu, a predviđanja stručnjaka pokazuju da bi situacija mogla biti i lošija. Dodala je kako problemi najčešće počinju kada dijete krene u školu, odnosno kada se na neki način počne osamostaljivati te proizvoljno bira obroke.
– U mnogim europskim zemljama škole imaju kuhinje u kojima se učenicima nudi zdrava hrana, poput kuhanih jela, voća i povrća, mliječnih proizvoda te se u njima provodi kontrola kuhanja i namirnica koje se prodaju u školama i na automatima. U većini županija hrana koja se nudi djeci u školama siromašna je vitaminima te potrebnim hranljivim tvarima, a za posljedicu ima zdravstvene probleme poput gojaznosti, anemije i sl. U pojedinim školama radi se na poboljšanju te se uklanjaju automati sa slatkišima i gaziranim pićima. Posljedice nepravilne prehrane uzrokuju mnoga oboljenja te prekomjerna tjelesna težina u dječjoj dobi predstavlja rizik za razvoj mnogih bolesti kasnije – navela je Frljić.
Iz Ministarstva zdravstva istaknuli su kako podržavaju inicijativu unaprjeđivanja prehrane školske djece u svrhu očuvanja zdravlja i stjecanja zdravih navika, ne samo sektora zdravstva i obrazovanja već i šire društvene zajednice, kroz podjelu odgovornosti i u okviru propisanih mandata različitih sektora i resora koji mogu utjecati na stvaranje boljih uvjeta za zdraviju prehranu školske djece. Naveli su i kako se već dulje provode određeni programi.
– Ministarstvo zdravstva je u partnerskim odnosima sa Zavodom za javno zdravstvo, kao i UN-ovim agencijama (posebno SZO i UNICEF) te sektorom obrazovanja dugi niz godina posvećeno aktivnostima koje se odnose na stvaranje preduvjeta za “obrasce ponašanja” u smislu usvajanja zdravih stilova života od najranijih godina, što, među ostalim, podrazumijeva i važnost zdrave prehrane djece (od poticanja dojenja do prehrane predškolske i školske djece), kao jednog od preduvjeta za zdravo odrastanje i razvijanje djeteta – navode iz Ministarstva.
Dodaju kako se, uz program Zavoda za javno zdravstvo FBiH, provodi i program “Zdrave zajednice” u 23 općine u FBiH.
– Za eventualno uvođenje školskih kuhinja te provedbu akreditacijskog programa za stjecanje naslova “Odgojno-obrazovna ustanova – prijatelj zdrave prehrane” bit će nužna kontinuirana suradnja i spremnost za zajedničko djelovanje – navode iz Ministarstva zdravstva.
Vrisak.info