Vozači kamiona iz BiH koji svakodnevno voze prema Europskoj uniji već mjesecima se nalaze u problemu iz kojeg je teško vidjeti izlaz. Vraćanje vozača s hrvatske granice zbog prekoračenja boravka u EU dulje od 90 dana u šest mjeseci najbolji je scenarij koji se može dogoditi bh. vozaču koji radi na prijevozu, uvozu/izvozu roba iz Bosne i Hercegovine. Najlošiji scenarij bio bi privođenje, deportacija i kazna, a takvi slučajevi već su zabilježeni, prenosi Večernji list.
Prijevoznici iz Bosne i Hercegovine upozoravaju da su se počela primjenjivati stroža boravišna pravila u Europskoj uniji prema profesionalnim vozačima. Bruxelles ne namjerava mijenjati pravilo prema kojem vozači u EU ne mogu boraviti dulje od 90 dana u pola godine. Bh. vlasti to žele promijeniti regionalnom inicijativom zemalja zapadnog Balkana. Kršenje pravila usvojenog još prije 15 godina sada se kažnjava drakonski.
– U posljednjih 14 dana pet vozača iz Bosne i Hercegovine je privedeno, zadržano u pritvoru 48 sati, nakon čega je provedena deportacija prema Njemačkoj i natrag prema Bosni i Hercegovini – kazao je za Al Jazeeru Vladimir Peulić iz konzorcija Logistika Bosne i Hercegovine.
– Vezane su nam ruke, ne možemo ništa učiniti, a ni blokade granica više nisu opcija jer postoje naznake da bi nas Bruxelles u tom slučaju još jače mogao udariti po prstima -u tu rečenicu mogao bi se sažeti najnoviji stav lidera ovdašnjih prijevoznika, koji još ne vide rješenje za situaciju koja im sve teže pada, a koja se odnosi na to da naši vozači u EU mogu ostati samo 90 dana u 180 dana. Nikola Grbić, predsjednik Udruge prijevoznika za međunarodni i unutarnji prijevoz Republike Srpske, ističe da je Bruxelles definitivno odbio zahtjev svih zemalja zapadnog Balkana te da sporna uredba ostaje na snazi.
– I sad su uistinu ogromni problemi, doći će do velikog odljeva vozača i vjerojatno prijevozničkih tvrtki koje će se pokušati registrati u Hrvatskoj i Sloveniji – rekao je Grbić za Nezavisne. Ruke su im, dodaje, vezane i ne mogu ništa uraditi.
– Možda će i biti sastanak na kojem bismo se trebali dogovoriti o poduzimanju nekih koraka prema Bruxellesu. Međutim, predsjednik Udruge iz Srbije nije bio za tu opciju. Čak su navodno poslani i neki zahtjevi prema Bruxellesu da će prijevoznici zapadnog Balkana pokušati blokirati granični prijelaz prema EU. Međutim, kako nam je rekao taj predstavnik Udruge, navodno su dobili neki odgovor. Ako bi se to uradilo, Bruxelles bi povukao novi korak prema nama, a to je uvođenje viza, što bi uistinu bilo još katastrofalnije – rekao je Grbić.
Podsjetimo, institucije BiH su nedavno, umjesto rješenja za ovu situaciju, od europskih tijela dobile samo objašnjenje postojeće zabrane. Zbog toga je razočarenje iskazao i Edin Forto, ministar prometa i veza BiH.
– U odgovoru iz Bruxellesa na zahtjev za izuzimanje profesionalnih vozača iz uredbe po kojoj mogu boraviti maksimalno 90 u 180 dana u Europskoj uniji nismo dobili ništa što već nismo znali. Dobili smo objašnjenje propisa, ali ne i odgovor hoće li se pokrenuti inicijativa za izmjenu, što smo u više navrata tražili – rekao je nedavno Forto.
Prema njegovim riječima, iako pravila za ulazak u zonu Schengena i odluke EU-a koje ih prate nisu u izravnoj nadležnosti Ministarstva prometa i veza BiH, za njega i ovaj resor problem itekako predstavlja činjenica da imamo više od 6000 profesionalnih vozača, od kojih je, kako kaže, “većina ugrožena i prijeti napustiti BiH ako se ovaj problem ne riješi”. A već ih je toliko otišlo posljednjih godina zbog boljih uvjeta rada u EU. Na ovaj problem godinama upozoravaju i iz Vanjskotrgovinske komore BiH. Alarmirali su i Bruxelles, odakle im je rečeno da se to pitanje može riješiti kroz Plan rasta za zapadni Balkan. Taj stav su prenijeli bh. vlastima. Istodobno, Bruxellesu su priložili manjkavosti pri ograničenju boravka profesionalnih vozača u EU. Prijevoznici traže bržu reakciju bh. vlasti, obrazlažući kako ne mogu ekonomski izdržati da vozač radi 90 dana u Uniji, a da je 90 dana kod kuće. Ovo će se, kažu, odraziti na sve građane.
– Ovo je udar na 93% ulaznih i izlaznih tokova robe. Neminovan je val poskupljenja, neminovna je selidba kapaciteta – kazao je Peulić.
Vrisak.info