Agencija za rad i zapošljavanje BiH (ARZ) objavila je da će se ta institucija, budući da su međunarodni sporazumi o zapošljavanju najučinkovitiji instrument u praćenju migracija radne snage, zalagati da se takvi sporazumi kreiraju i prilikom uvoza radne snage u Bosnu i Hercegovinu.
Iz Agencije tvrde da se radne migracije ne mogu zaustaviti, a ono što oni mogu uraditi jest da radnici koji se odluče na odlazak budu sigurni, zaštićeni, te da postoje točni podaci o radnim migracijama.
Precizirali su da posredovanje u zapošljavanju naših radnika u inozemstvu vrše putem međunarodnih ugovora koje zaključuje Bosna i Hercegovina s drugim državama u cilju omogućavanja legalnog i uređenog zapošljavanja i zaštite radnika te da su ti ugovori osnovni instrumenti za sigurnost i zaštitu radnika na radu u inozemstvu.
– Zahvaljujući sporazumima o zapošljavanju, te našoj ulozi u primjeni sporazuma, nismo imali slučajeva prijevara prilikom zapošljavanja u inozemstvu. Također, sporazumi o zapošljavanju daju nam mogućnost reagirati u slučajevima ako dođe do kršenja ugovora o radu i prava naših radnika, što je Agencija za rad i zapošljavanje BiH koristila za zaštitu radnika iz Bosne i Hercegovine u Sloveniji – navode iz te institucije.
Dodaju da im, osim sigurnosti i zaštite naših radnika, sporazumi o zapošljavanju omogućavaju praćenje i upravljanje radnim migracijama, čime posreduju u zapošljavanju samo onih profila koji su brojni na evidencijama nezaposlenih u BiH.
Iz ARZ-a ističu da se pri tome vode podacima s evidencija nezaposlenih osoba koje im redovito dostavljaju zavodi za zapošljavanje oba entiteta i Distrikta Brčko BiH te da su zahvaljujući njihovoj ulozi svi radnici koji odu u inozemstvo putem međudržavnih sporazuma uredno odjavljeni s evidencija nezaposlenih osoba.
Naglašavaju da broj odlazaka na rad iz BiH nema veze s posredovanjem Agencije za rad i zapošljavanje BiH, već s uvjetima rada i cijenom rada u BiH.
Vrisak.info