Prema podacima Službe za zapošljavanje Županije Zapadnohercegovačke na današnji dan ukupno je 9.878 nezaposlenih osoba, što je manje za 228 osoba u odnosu na 31.12.2023. godine kada je na evidenciji nezaposlenih bilo 10.106 osoba, rekli su za Vrisak.info iz Službe za zapošljavanje Županije Zapadnohercegovačke.
Od trenutnog broja nezaposlenih na evidenciji se nalazi 5.428 žena, a u odnosu na broj nezaposlenih na dan 31.12.2023. godine kada je taj broj iznosio 5.568, ovaj broj je manji za 148.
Od ukupnog broja nezaposlenih najviše je osoba sa srednjom stručnom spremom, njih gotovo 6.871, a posao traži i 540 osoba s višom stručnom spremom i 922 osobe s visokom stručnom spremom. Na evidenciji nezaposlenih osoba nalazi se i 1.545 osoba koje nemaju završeno srednje obrazovanje i spadaju u grupu NK i PK radnika.
Gledano po gradovima najviše nezaposlenih je u Širokom Brijegu – njih 3.359, zatim slijedi Ljubuški 2.548, Posušje 2.321 i Grude 1.650.
Najveći broj nezaposlenih sa srednjom stručnom spremom su maturanti gimnazije, ekonomisti, strojarski tehničari, prodavači, elektrotehničari i frizeri, kazali su za Vrisak.info u Službi za zapošljavanje ŽZH.
Kada su u pitanju nezaposlene osobe s visokom stručnom spremom, najviše je magistara ekonomije, pedagogije, prava, profesora engleskog jezika i magistara razredne nastave, a s višom stručnom spremom ekonomista, pravnika, učitelja predškolske djece, razredni učitelja i prvostupnika informatike.
Opet najavljena dugoočekivana reforma
Federalno ministarstvo zdravstva, rada i socijalne zaštite krenulo je s reformom Federalnog zavoda za zapošljavanje i službi za zapošljavanje u segmentu posredovanja u zapošljavanju kao mjerom koja će unaprijediti zapošljavanje i omogućiti kvalitetnije vođenje evidencije nezaposlenih, a sve kroz Zakon o posredovanju u zapošljavanju i socijalnoj sigurnosti nezaposlenih osoba, čiji je prednacrt već pripremljen i pušten u proceduru.
Međutim, Zakon o posredovanju u zapošljavanju i socijalnoj sigurnosti nezaposlenih osoba reformski je zakon koji nije mijenjan od njegovog donošenja, a donesen je uz intervenciju tadašnjeg visokog predstavnika za BiH.
Također je dana nova definicija nezaposlene osobe, kao i striktna pravila koja će omogućiti jasniju sliku stvarne nezaposlenosti, odnosno nezaposlenih koji traže posao i nezaposlenih koji se na evidenciji vode radi zdravstvenog osiguranja.
To bi trebalo dovesti da svaka nezaposlena osoba u Federaciji bude vidljivija potencijalnim poslodavcima koji traže radnike, a samo posredovanje u zapošljavanju bit će učinkovitije.
Osim uređenja evidencije nezaposlenih razmatra se i nekoliko modela za utvrđivanje iznosa novčane naknade u slučaju ostanka bez posla.
Prema trenutačno vrijedećim propisima, visinu novčane naknade čini 40 posto prosječne neto plaće isplaćene u FBiH u posljednja tri mjeseca prije prestanka radnog odnosa nezaposlene osobe, koju objavljuje Federalni zavod za statistiku, što trenutačno iznosi oko 528 KM.
U FBiH pravo na novčanu naknadu stječe nezaposlena osoba koja u trenutku prestanka radnog odnosa ima najmanje osam mjeseci rada neprekidno ili osam mjeseci s prekidima u posljednjih 18 mjeseci.
Vrisak.info