Na Zadarskom području od nedjelje navečer do ponedjeljka ujutro pale su velike količine kiše, 164 litra po četvornom metru, poplavljeni su gotovo svi dijelovi Zadra, a olujno jugo odsjeklo je od kopna većinu otoka, potvrdio je Hini voditelj Meteorološke postaje u Zadru Anđelko Vidović.
“Nevrijeme, praćeno jakom grmljavinom, počelo je u nedjelju oko 20 sati i trajalo do ponedjeljka rano ujutro. Na zadarskom je području palo kiše kao u pola Hrvatske, a jučer iza 14 sati zabilježen je najjači udar juga – 25,5 metara u sekundi, što odgovara brzini od oko 98 kilometara na sat”, dodao je.
Poplavljeni gotovo svi dijelovi Zadra
Poplavljeni su gotovo svi dijelovi Zadra, najviše zapadni dio grada, a vatrogasci su imali 21 intervenciju tijekom noći i 12 u jutarnjim satima.
“Najviše je bilo ispumpavanja podruma, garaža i prizemnih stambenih prostora, automobili su ostali u vodi, a intervencije smo imali u Zadru, u Kožinu, Diklu i Petrčanima, na otoku Ugljanu, u Ninu i Ražancu”, rekao je županijski vatrogasni zapovjednik Matej Rudić.
U prekidu trajektna linija Biograd – Tkon
Istaknuo je da je zbog velikog broja intervencija angažirana i Državna intervencijska postrojba Zadar kao ispomoć vatrogascima Javne vatrogasne postrojbe Zadar, a u ostalim dijelovima županije intervenirala su dobrovoljna vatrogasna društva.
Još uvijek je u prekidu trajektna linija Biograd – Tkon na otoku Pašmanu, a putnici i vozila preusmjeravaju se na liniju Zadar (Gaženica) – Preko na otoku Ugljanu.
Zapovjednik JVP-a Zadar: 20-ak poplavljenih objekata je na čekanju
Zapovjednik Javne vatrogasne postrojbe Zadar Boris Jović govorio je za RTL o stanju na terenu i posljedicama rekordne kiše na zadarskom području.
“Ovo je najugroženiji dio grada, najviše intervencija imamo na području Kožina, Petrčana, Dikla, Diklovca, Borika. Uglavnom se radi o obiteljskim kućama, zgradama, podrumskim prostorijama, garažama i dvorištima. Šest ekipa je na terenu, međutim stalno pada kiša i imamo stalni dotok vode pa je ispumpavanje značajno otežano”, rekao je Jović pa dodao da zasad etaže iznad prizemnih nisu ugrožene.
“Trenutno je dvadesetak objekata na čekanju, kako završavamo jedan, prebacujemo se na drugi. Očekujem u skorije vrijeme da će se i taj broj smanjiti i da ćemo uspjeti sve ispumpati”, odgovorio je zapovjednik Javne vatrogasne postrojbe na pitanje ima li ljudi koji čekaju na dolazak ekipa.
Vrisak.info