Tako blizu, a tako daleko — tom se rečenicom može opisati prošla Arsenalova sezona. Momčad se borila za titulu u Premier ligi, ali je na kraju završila druga iza povijesno dobrog Manchester Cityja. Unatoč tome što kod navijača ostaje žal za propuštenom prilikom, Topnici su imali fantastičnu sezonu u kojoj su prikupili 84 boda, što je rijetko tko smatrao mogućim na početku sezone.
Odličan posao je napravio trener Mikel Arteta koji je na Arsenalovoj klupi od prosinca 2019. U svojoj prvoj sezoni osvojio je FA Cup i to mu je zasad jedini trofej u trenerskoj karijeri. Do prošle su sezone mnogi bili skeptični oko njega i nisu bili zadovoljni rezultatima. Međutim, Arteta je doveden kako bi ispunio dugoročnu viziju kluba koja bi iduće sezone mogla dosegnuti stepenicu više.
Artetin primarni zadatak u klubu je bio napraviti smjenu generacija i implementirati nove perspektivne mlade igrače. Kad se usporedi sadašnja momčad s onom koja je igrala u finalu FA Cupa protiv Chelseaja, jasno je da je Arsenal prošao veliki put u posljednje tri godine. Samo su trojica igrača bili prošle sezone u klubu, a da su igrali od prve minute u finalu 2020.: Rob Holding, Kieran Tierney i Granit Xhaka. Dvojica navedenih su sada rezervni igrači, dok je Xhaka potpisao za Bayer Leverkusen.
U posljednje tri godine je Arsenal značajno ulagao u svoju momčad, a pojačanja su većinom bila sličnog profila; mladi perspektivni igrači koji već sada mogu pomoći ekipi. Prva je momčad poprilično snažna i njenu okosnicu čine igrači kao što su Bukayo Saka, William Saliba i kapetan Martin Ødegaard. Iduće će sezone Topnici igrati Ligu prvaka prvi put nakon sedam godina, pa će im biti potreban širi kadar kvalitetnih igrača kako bi mogli biti konkurentni na više frontova.
U klubu su to prepoznali te su ovo ljeto potrošili preko 230 milijuna eura na trojicu igrača.
Prvo je doveden Kai Havertz iz Chelseaja. Na prvi pogled dolazak Nijemca u Arsenal nema pretjerano smisla; iznos od 75 milijuna eura za prošlosezonskog Chelseajeva napadača koji je postigao samo sedam golova u ligi čini se previsokim. No, 24-godišnjak je dovoljno mlad da ga Arsenal kasnije može preprodati, ali u svijetu trenutno samo Real Madrid i Bayern trebaju takav profil napadača te imaju financijska sredstva za dovesti ga. Na poziciji napadača Arsenal već ima Gabriela Jesusa koji se odlično nadopunjuje s Gabrielom Martinellijem te je teško za očekivati da će Havertz preuzeti mjesto startnog napadača. Ako bi Havertz bio zamjenski napadač, klub ne bi bio u stanju dati priliku perspektivnom Folarinu Balogunu koji je prošle sezone bio na posudbi u Stade de Reimsu, gdje je postigao 21 pogodak u Ligue 1.
Ozbiljna pojačanja
Kad se sve navedeno uzme u obzir, povlači se pitanje zašto je Havertz bio velika Artetina želja. Španjolski strateg je ovo ljeto ostao bez prvotimca Xhake te bi Havertz trebao popuniti njegovo mjesto, a ne ono centralnog napadača na kojem smo ga u posljednje vrijeme gledali.
U dosad odigranim pripremnim utakmicama za novu sezonu igrao je na poziciji lijeve ‘osmice’ koja je u fazi napada bila postavljena visoko na suparničkoj polovici. Nijemac je možda lošiji u dodavanjima od Xhake, ali je zato kvalitetan u kretnjama bez lopte, napadanju kaznenog prostora iz drugog plana i zračnim duelima. Arsenal je s njim u sastavu dobio profil igrača kakav dosad nije imao, te bi Havertz defenzivno trebao biti prilično odgovoran unatoč tome što je prijašnjih sezona igrao centralnog napadača.
Dva tjedna nakon dovođenja njemačkog reprezentativca, Topnici su najavili svoje drugo pojačanje. Njegovo ime je Jurriën Timber, 22-godišnji nizozemski reprezentativac koji je došao iz Ajaxa za 40 milijuna eura. Kao što je i vidljivo na grafu, mladi Nizozemac je fantastičan igrač na lopti koji u izgradnji napada može proigrati svoje suigrače te sam iznositi loptu ako je to potrebno.
Timber može pokriti sve pozicije u obrani te je taktički veoma fleksibilan igrač. Osim što Arsenalu pruža dodatnu širinu u rosteru gdje se prvotno očekivalo da će se boriti za mjesto u prvoj postavi s Benom Whiteom, on Arteti daje različita taktička rješenja. Arteta ga je dosad koristio na desnom i lijevom beku te se bivši Ajaxov igrač nameće za rolu Oleksandra Zinchenka, odnosno beka koji će se uvlačiti u sredinu te se pridružiti drugom zadnjem veznom, formirajući kvadratni vezni red (box midfield) u posjedu s dvojicom zadnjih veznih i dvije ‘desetke’.
Posljednji transfer je bio i najveći te je srušio klupski rekord kao najskuplje pojačanje u povijesti. Declan Rice zamijenio je West Ham Arsenalom u transferu vrijednom preko 116 milijuna eura. Arsenal je doveo najboljeg veznog igrača na tržištu koji bi do kraja desetljeća trebao biti nositelj veznog reda te pokazao da se na tržištu igrača može nadmetati s ostalim europskim velikanima.
Rice posjeduje sve kvalitete koje bi današnje zadnji vezni u elitnom klubu trebao imati; fizički je moćan, defenzivno odgovoran te kvalitetan u proigravanju i iznošenju lopte. U 5 posto je najboljih veznjaka u ligama Petice po broju presječenih lopti te u 20 posto najboljih po broju progresivnih dodavanja, točnosti dodavanja, progresivnom iznošenju lopte i čišćenjima. Arteta je za njega platio premium cijenu, ali je dobio i premium igrača.
Bude li Arsenal mirovao do kraja prijelaznog roka, već sada ima fantastičan roster koji je uvjerljivo najjači u eri većinskog vlasnika Stana Kroenkea. S novim pojačanjima klub trenutno ima kadar od 20-tak igrača na koje može računati u lovu na trofeje, jer očekuje se nova borba za titulu u Premier ligi, kao i konkurentnost u Ligi prvaka. Jučerašnja pobjeda nad Manchester Cityjem u Community Shieldu sigurno će povećati entuzijazam kod navijača, iako treba reći da je City je i prošle sezone izgubio Community Shield, nakon čega je uzeo trostruku krunu.
Na sreću po Artetu i Arsenal, u idućoj sezoni neće biti ‘smak svijeta’ ako se ne osvoji veliki trofej. Niti jedno od pojačanja nije starije od 24 godine te se savršeno uklapa u Arsenalovu dobnu strukturu. Okosnica ekipe su mladi igrači koji bi tek trebali ući u svoj nogometni vrhunac te imaju mnogo godina ispred sebe u kojima mogu pružati kvalitetne partije na najvećem nivou. Ovaj Arsenal je već sad prijetnja vrhu europskog nogometa, ali bi u budućnosti trebao postati još veća, piše Telesport.hr.
Vrisak.info