CHELSEA – BORUSSIA DORTMUND 2:0 (Sterling 44., Havertz 53.)
CHELSEA: Kepa – Fofana Koulibaly, Cucurella – James, Kovačić (od 83. Pulisic), Fernández (od 87. Zakaria), Chilwell – Sterling (od 83. Loftus-Cheek), Havertz, Félix (od 67. Gallagher)
BORUSSIA DORTMUND: Meyer – Wolf, Süle, Schlotterbeck, Guerreiro – Can – Brandt (od 5. Reyna), Bellingham, Özcan (od 64. Bynoe-Gittens J.), Reus – Haller (od 77. Malen)
U uzvratnoj utakmici osmine finala Lige prvaka na Stamford Bridgeu je Chelsea s 2:0 pobijedio Borussiju Dortmund i izborio plasman u četvrtfinale s ukupnim rezultatom 2:1 nakon što je prije tri tjedna doživio minimalan poraz u Njemačkoj.
Vodeći pogodak za Chelsea postigao je Raheem Sterling u 43. minuti. Chelsea je do drugog pogotka došao iz kaznenog udarca, dosuđenog nakon intervencije VAR-a, zbog Wolfovog zaustavljanja lopte rukom u kaznenom prostoru, nakon što je ubacio Chilwell. Kai Havertz je bio izvođač i pogodio vratnicu, ali su iz VAR sobe signalizirali prerani ulazak igrača u kazneni prostor prilikom udarca. U drugom pokušaju Kai Havertz je pucao na isti način te pogodio donji lijevi kut gola za 2:0 u 53. minuti.
Mateo Kovačić je dobio priliku predvoditi Chelsea u ovom dvoboju kao kapetan momčadi. Domaća momčad je krenula snažno u utakmicu. Već u 2. minuti je Sterling u kontranapadu ušao u kazneni prostor Borussije, ali je predugo čekao sa završnicom. U 6. minuti je Joao Felix uspio osloboditi prostor za udarac, ali je gostujući vratar Meyer odlično reagirao i obranio pokušaj Portugalca. U 8. minuti je prvi put zaprijetio i Kai Havertz, ali je pogodio vanjski dio mreže.
Nakon što se oslobodila početnog pritiska i Borussia je uspjela stvoriti nekoliko obećavajućih situacija pred golom domaće momčadi. U 17. minuti je gostujući kapetan Marco Reus pucao iz slobodnog udarca s više od 20 metara, ali je njegov precizan udarac Kepa uspio obraniti.
Kad se činilo da su Nijemci sve opasniji, ukazala se prilika za Chelsea. Havertz se našao u izglednoj situaciji, njegov pokušaj sa 14 metara je već svladao gostujućeg vratara Meyera, ali je lopta pogodila vratnicu.
Ono što nije uspio u 28. minuti, Havertz je napravio deset minuta poslije, pogodivši mrežu od grede s ruba kaznenog prostora, ali je njegov pogodak poništen, jer je u prvom dijelu te akcije Sterling bio u zaleđu.
U 40. minuti je Felix pucao iz srce kaznenog prostora, ali je Meyer bio na visini zadatka.
No, u 43. minuti ni njemački vratar nije mogao spriječiti pogodak. Veliku ulogu u početku akcije odigrao je Mateo Kovačić koji je prošao između dvojice gostujućih igrača, izgubio kontrolu nad loptom, ali je ona došla do Bena Chilwella koji je nastavio tamo gdje je Kovačić stao te s lijevog boka ubacio u sredinu kaznenog prostora.
Tamo je bio Sterling i u prvom pokušaju udarca promašio loptu, ali mu je ona ostala među nogama. Potom se pokušao driblingom osloboditi Reusa, koji je uspio udariti loptu, ali je pogodio Sterlingovu nogu. Lopta se odbila idealno na udarac engleskom reprezentativcu koji je “probio” Meyera i poslao loptu pod gredu za vodstvo domaće momčadi i neutralizaciju prednosti s kojom je Borussia došla na Stamford Bridge.
Već na početku drugog poluvremena Chelsea je uz dvostruku pomoć tehnologije došao do pogotka koji je londonsku momčad vodio u četvrtfinalni ždrijeb.
VAR je u 47. minuti prvo bio ključan za dosuđivanje kaznenog udarca, nakon što je Chilwellov pokušaj ubačaja rukom blokirao Wolf u svom kaznenom prostoru. Nizozemski sudac Danny Makkelie je pregledao snimku i pokazao na bijelu točku.
Loptu je namjestio Kai Havertz, u predzadnjem koraku zastao, poslao Meyera u desnu stranu, loptu u lijevu, ali je pogodio vratnicu. Već je Nijemac “oplakao” propuštenu priliku, kad je na intervenciju iz VAR sobe nizozemski sudac donio odluku o ponavljanju kaznenog udarca, jer je nekolicina igrača prerano ušla u kazneni prostor.
U drugom pokušaju je Havertz izabrao isti udarac te pogodio donji lijevi kut za vodstvo od 2:0. Od situacije za dosuđivanje kaznenog udarca do konačne realizacije prošlo je šest minuta, pa je Chelsea u 53. minuti došao do prednosti koja je značila plasman u četvrtfinale.
Pokušavala je Borussia svim silama doći do pogotka koji bi im donio produžetak, ali ono što nije završilo u domaćem bloku ili u rukama vratara Kepe Arrizabalage, završilo je pokraj vrata pa je Chelsea ostao netaknute mreže.
Mateo Kovačić je s kapetanskom trakom oko ruke igrao do 83. minute, kad ga je zamijenio američki Hrvat Christian Mate Pulišić.
Momčad koja je osvajala Ligu prvaka 2012. i 2021. tako će po 13. put u svojoj povijesti igrati u četvrtfinalu Lige prvaka, a suparnika će doznati na ždrijebu 17. ožujka.
BENFICA – CLUB BRUGGE 5:1 (Silva 38., Ramos 45+2, 57., Mario 70., Neres 77./Meijer 87‘)
BENFICA: Vlachodimos – Bah (od 63. Gilberto), A. Silva, Otamendi (od 74. Morato), Grimaldo – Florentino, Chiquinho (od 63. Neres) – Aursnes, J. Mario (od 74. Neves), R. Silva, – Ramos
CLUB BRUGGE: Mignolet – Mata (od 62. Odoi), Mechele, Sylla – Buchanan, Nielsen, Vanaken (od 74. Rits), Sowah (od 75. Nusa), Meijer – Lang (od 46. Onyedika), Yaremchuk (od 62. Jutgla)
Club Brugge bio je jedna od ljepših priča u Ligi prvaka ove sezone. U skupini B s Atletico Madridom, Portom i Bayerom završili su kao druga najbolja momčad a za poraz nisu znali sve do predzadnjeg kola. Stradali su tada od Porta (4:0), a da im portugalske momčadi očito ne leže, potvrdu je dala Benfica u osmini finala. Nakon što su u prvom susretu u Belgiji slavili s 2:0, u uzvratu su pred svojim navijačima bili bez milosti. ‘Petardom‘ su ispratili momčad Scotta Parkera koji je klupu preuzeo koncem godine, a vrlo vjerojatno će uskoro i napustiti istu budući da je da je u 11 utakmica upisao samo dvije pobjede, a poraz od 5:1 u uzvratu nikako mu ne ide u prilog. Momčad Rogera Schmidta, nastavlja marširati dalje i drugu godinu za redom igrat će četvrtfinale ovog natjecanja.
Benfica nije dočekala Brugge s idejom da sačuva rezultat iz prve utakmice. Pokazali su to već u prvoj minuti utakmice. Majstorski pogodak petom zabio je Joao Mario, no on je poništen jer je Goncalo Ramos bio je u zaleđu u začetku akcije.
Igrači u crvenim dresovima nastavili su dominirati, a u 21. minuti ponovno je João Mario bio u središtu zbivanja. Primio je povratnu loptu od Grimalda, opalio po sredini, ali je Meijer skinuo loptu s crte. Sve je to bio uvod u ono što tek slijedi. Rafa Silva doveo je svoju momčad u vodstvo u 38. minuti. Goncalo Ramos dobio je loptu na lijevom krilu te je pronašao Silvu u sredini. Portugalac je zaobišao svog čuvara nakon primanja lopte i onda majstorski, desnom vanjskom u padu zabio za vodstvo Benfice.
Prije odlaska na odmor, ponovno se mijenjao broj na semaforu. Ramos je primio loptu između četvorice obrambenih igrača i pogodio za povećanje vodstva u posljednjoj minuti sudačke nadoknade.
Prvih deset minuta nastavka izgledalo je ponovno kao ‘ispitivanje snaga‘, a onda je ponovno na scenu stupio Ramos. Benfica je jednostavnom akcijom stvorila višak na lijevoj strani, Grimaldo je poslao za 21-godišnjeg napadača koji u 57. zabija za 3:0.
Potpuni kolaps belgijske momčadi i slika i prilika njihove nemoći dogodio se u 71. minuti kad je João Mario postigao pogodak iz kaznenog udarca, petu utakmicu za redom u Ligi prvaka, a svemu je prethodio nesmotren prekršaj Sylle nad Gilbertom.
Posljednji pogodak Benfice na susretu djelo je Davida Neresa koji je u 77. minuti ispratio sjajnu akciju Ramosa i Silve, primio loptu na lijevom krilu i zabio za golemih 5:0.
Kako bi se to sportskim žargonom reklo, pogodak utjehe za Brugge zabio je Meijer u 87. minuti. Isprve je opalio lijevom vanjskom i pogodio same rašlje s nekih 15-ak metara.
Ni dva Vlachodimosa ne bi ovaj udarac obranila. Međutim, ništa Meijeru ne znači činjenica da je zabio ‘gol večer‘, s obzirom na to da je za njegovu momčad, putovanje u Europi za ovu godinu, završeno.
Vrisak.info