Žene-majke iz ŽZH koje nisu u radnom odnosu 12 mjeseci će dobivati po 350 KM novčane potpore.
Također, Vlada Županije Zapadnohercegovačke donijela je odluku da će nezaposlene žene-majke dobiti i jednokratnu novčanu potporu za opremu novorođenog djeteta u iznosu od 500 KM.
Jednokratna novčana potpora za opremu novorođenog djeteta za zaposlene žene-majke u ŽZH iznosi 350 KM.
Tko ima pravo na naknadu umjesto plaće?
Naknadnu umjesto plaće ostvaruje žena-majka u radnom odnosu za vrijeme odsutnosti s posla radi trudnoće, poroda i njege djeteta.
Ukoliko žena-majka u radnom odnosu ne ispunjava uvjet radnog staža, može ostvariti pravo na potpore na koje ima pravo žena-majka koja nije u radnom odnosu.
Naknadu plaće može ostvariti otac djeteta, odnosno usvojitelj ili skrbnik, u slučaju smrti majke, ako majka napusti dijete ili ako je iz opravdanih razloga spriječena koristiti to pravo te u slučaju da se roditelji tako dogovore nakon 42 dana od poroda.
Naknada umjesto plaće u slučaju smrti djeteta
Ako žena-majka rodi mrtvo dijete ili ako dijete umre prije isteka porodiljnog dopusta, ima pravo produžiti porodiljni dopust za onoliko vremena koliko je, prema nalzu ovlaštenog liječnika, potrebno da se oporavi od poroda i psihičkog stanja prouzrokovanog gubitkom djeteta, a najviše 45 dana od poroda odnosno smrti djeteta, za koje vrijeme ostvaruje naknadu
Postupak ostvarivanja prava na naknadu ženi-majci u radnom odnosu
Zahtjev za ostvarivanje prava na naknadu podnosi se poslodavcu u roku i na način u skladu s njihovim unutarnjim propisima.
Zahtjev za ostvarivanje prava na naknadu podnosi se nadležnom Centru za socijalni rad u roku od 30 dana od otvaranja porodiljnog dopusta, a najkasnije u roku od 60 dana ukoliko postoje opravdani razlozi za kašnjenje.
Uz zahtjev prilaže se sljedeće:
-Osobna iskaznica (samo na uvid)
– Nalaz, odnosno potvrda liječnika o otvorenom porodiljnom dopustu
– Potvrda poslodavca (naveden ID broj poslodavca) o radnom odnosu žene-majke s navedenim JMB žene-majke, upisanim trajanjem radnog odnosa, naznakom je li radni odnos na određeno ili neodređeno vrijeme, iznosom bruto plaće na koju se uplaćuju doprinosi te datumom od kojeg se ista vodi na porodiljnom dopustu
– Uvjerenje Porezne uprave o uplaćenim doprinosima za razdoblje devet mjeseci prije otvaranja porodiljnog dopustaUkoliko je podnositelj zahtjeva u radnom odnosu na određeno vrijeme, dostavlja presliku ugovora o radu na određeno vrijeme.
– Dokaz o prebivalištu žene-majke na području ŽZH najmanje godinu dana prije otvaranja porodiljnog dopusta (uvjerenje o kretanju iz MUP-a ŽZH – CIPS), a ukoliko žena-majka ima prebivalište kraće od godinu dana, potrebno je dostaviti dokauz o prebivalištu bračnog druga, odnosno oca djeteta, na području ŽZH najmanje gdonu dana.
– Potvrda banke o otvorenom transakcijskom računu
– Ako se tijekom isplate naknade promijene okolnosti, odnosno žena se vrati na posao prije isteka porodiljnog dopusta, prekine radni odnos ili promijeni prebivalište izvan ŽZH, poslodavac je dužan obavijestiti Centar za socijalni rad u roku od 15 dana od dana nastupanja novih okolnosti na temelju čega Centar donosi rješenje o prestanku prava na naknadu.
Novčana potpora nezaposlenoj ženi-majci
Žena-majka koja nije u radnom odnosu ima pravo na novčanu potporu u trajanju od 12 mjeseci u visini od 350 KM mjesečno.
Novčanu potporu može ostvariti žena-majka ako ona i otac djeteta imaju prebivalište u ŽZH najmanje godinu dana prije rođenja djeteta, piše Jabuka.tv.
Za samohrane majke nije potreban dokaz o prebivalištu oca djeteta. Također, prebivalište žene-majke u ŽZH može biti i kraće od godinu dana ako otac djeteta ima prebivalište u ŽZH najmanje godinu dana prije rođenja djeteta.
Postupak ostvarivanja prava na novčanu potporu nezaposlenoj ženi-majci
Zahtjev se podnosi nadležnom Centru za socijalni rad u roku od 60 dana od poroda.
Uz zahtjev se prilaže:
-Osobna iskaznica majke (samo na uvid)
– Dokaz o prebivalištu žene-majke i bračnog druga, odnosno oca djeteta ,na području ŽZH najmanje godinu dana prije otvaranja porodiljnog dopsuta (uvjerenja o kretanju iz MUP-a ŽZH – CIPS)
– Izvod iz matične knjige rođenih za dijete
Dokaz o nezaposlenosti (potvrda Službe za zapošljavanje ili Porezne uprave)
– Ovjerena izjava žene-majke da ne prima porodiljnu naknadu po drugoj osnovi u BiH ili u drugoj državi
– Potvrda banke o otvorenom transakcijskom računu
– Ako nezaposlena žena-majka za vrijeme primanja novčane potpore zasnuje radni odnos ili promijeni prebivalište izvan ŽZH, dužna je obavijestiti nadležni Centar za socijalni rad u roku od 15 dana koji donosi rješenje o prestanku prava na novčanu potporu.
Također, ako rodi mrtvo dijete ili dijete umre tijekom ostvarivanja prava, dužna je nadležnom Centru dostaviti smrti list djeteta te pravo primanja naknade prestaje istekom 45 dana od dana poroda, odnosno smrti djeteta.
Pravo primanja novčane naknade prestaje smještajem djeteta u udomiteljsku obitelj, odnosno ustanovu socijalne skrbi, ako se troškovi smještaja podmiruju iz županijskog proračuna.
Postupak ostvarivanja prava na jednokratnu novčanu potporu za opremu novoređenog djeteta
Žena-majka koja je u radnom odnosu kod fizičke ili pravne osobe privatnog prava zahtjev za ostvarivanje prava na jednokratnu novčanu potporu za opremanje novorođenog djeteta podnosi u roku od 60 dana od dana poroda te uz zahtjev prilaže izvod iz matične knjige rođenih za dijete, navodi se u dokumentu koji je u posjedu portala Jabuka.tv.
Žena-majka koja je u radnom odnosu kod pravne osobe javnog prava, zahtjev za ostvarivanje prava na jednokratnu novčanu potporu za opremanje novorođenog djeteta podnosi u roku od 60 dana od dana poroda te uz zahtjev prilaže:
– Izvod iz matične knjige rođenih za dijete
Potvrdu banke o otvorenom transakcijskom računu
– Presliku rješenja o ostvarivanju prava na naknadu umjesto plaće za vrijeme porodiljnog dopusta
– Žena-majka koja nije u radnom odnosu zahtjev za ostvarivanje prava na jednokratnu novčanu pomoć podnosi skupa sa zahtjevom za ostvarivanje prava na mjesečnu novčanu potporu u roku od 60 dana od dana poroda.
Vrisak.info