Premijer Federacije Bosne i Hercegovine Fadil Novalić kazao je da postoji mnogo pokazatelja ekonomskog napretka u odnosu na 2015. godinu kada je preuzeo ovu dužnost, a kao jedan od primjera je naveo da je otvoreno 57.000 novih radnih mjesta.
On je sinoć gostujući na OBN televiziji rekao da je izvezeno 9,57 milijardi KM, a da je prosječna plaća porasla. Pojasnio je i da je bruto domaći proizvod porastao sa 17,8 milijardi za sedam milijardi KM što praktično znači da je Federacija danas bogatija za sedam milijardi KM i to je 40 posto više od onoga što su zatekli kada su kao vlada preuzimali dužnost.
Kaže da je najviše ponosan na domaćinsko poslovanje i upravljanje Federacijom koja je bila u ekonomskom smislu u lošem stanju, kada je u pitanju izgradnja infrastrukture ili izdavanja za poljoprivredu i isplate iz mirovinskog fonda. To je, kaže Novalić, dovedeno u red i sva davanja se danas redovno uplaćuju.
– Urađene su važne reforme koje države teško rade. Tu su reforma mirovinskog sustava, radno-pravnog zakonodavstva, reforma socijalnog sustava te reforma financijsko-fiskalnog sustava – kazao je Novalić.
Kao neuspjeh ove vlade smatra činjenicu da se tijekom drugog mandata nisu bavili agendom koju su zacrtali u čemu ih je omela pandemija koronavirusa te su bili primorani prekinuti redovni proces vođenja Vlade i ekonomskim mjerama i zamijeniti ih djelovanjem u vremenu krize.
Smatra da je odgovor na pandemiju kojoj se bavi cijeli svijet bio na zadovoljavajućem nivou i to ne samo zahvaljujući Vladi Federacije i uvedenim mjerama, nego i građanima, ali i sposobnim poslodavcima.
Odgovorio je na kritike oporbenih političkih stranaka koje su kazale, između ostaloga, da je rekordni ovogodišnji proračun Federacije u iznosi od 5,6 milijardi KM rezultat inflacije te da je skrojen po željama HDZ-a. Novalić kaže da je vrlo atraktivno iznositi neke od takvih tvrdnji, no proračun konzumira cijela FBiH.
Kaže da bi proračun bio veći da je u obzir uzet nominalni rast BDP-a, ali Novalić naglašava da to ne bi bilo realno i dodaje da Vlada Federacije sve obaveze izvršava redovno, a to je moguće samo ako postoji ravnoteža između prihoda i rashoda.
Kaže i to da su posljednje krize, kojih će, smatra Novalić, biti još, još jednom pokazale da je najvažnija energetska i prehrambena neovisnost, najavljujući da postoji mogućnost da se upravo takva strategija razvoja usvoji.
– Pandemija i ukrajinsko-ruski rat proizvele su krize u lancima opskrbe i cijenama energenata i prehrambenih proizvoda. Tamo gdje imamo svoju proizvodnju hrane nemamo problema i struja nije poskupjela jer imamo svoju, ali nafta i plin ne ovise o nama- kaže Novalić.
Ono što Vlada radi je da ograničava marže na 530 prehrambenih proizvoda i gorivo, iako se, kaže Novalić, popularnijim smatra ograničenje cijena što rade Srbija i Hrvatska, ali je cijena goriva u Hrvatskoj i dalje ograničena na cijenu koja je za 30 feninga skuplja nego u BiH.
Vrisak.info