Samostalni sindikat radnika BHRT-a održao je danas prosvjed zbog katastrofalnog stanja i blokiranih računa državnog javnog RTV servisa zbog čega mu prijeti gašenje.
Damir Smital, predsjednik Samostalnog sindikata radnika BHRT-a, prvi se obratio na prosvjedima rekavši da su ovdje danas zbog države BiH.
“Danas smo nažalost ponovo na istom mjestu i zbog istog razloga. Naša država je nažalost osuđena na nesposobne političare kojima su samo bitne fotelje. Neću se obraćati onima koji su pozivali na miniranje zgrade javnog servisa, niti onim lažnim promicateljima demokratskih vrijednosti koji pozivaju na neplaćanje RTV pretplate”, kazao je.
Dodao je da će se, umjesto toga, obratiti onima kojima su “puna usta” Bosne i Hercegovine.
“Je li vas stid što prstima niste mrdnuli da se riješi pitanje javnog servisa. Od vas tražimo hitnu deblokadu računa BHRT-a, zakonsko rješenje o plaćanju RTV pristojbe. Izmjene zakona se mogu uraditi po hitnom postupku u Parlamentu. Ako ne znate kako mi ćemo vam pomoći. Ako ništa ne poduzmete niste ništa bolji od onih kojima se danas ne obraćamo. U stvari možda ste i gori”, poručio je Smital, prenosi Klix.ba.
Predsjednik Koordinacije šest reprezentativnih sindikata u ŽS Faruk Bešlić osvrnuo se, između ostalog, na izjave člana Glavnog odbora SNSD-a i bivšeg tajnika te stranke Rajka Vasića da će minirati zgradu BHRT-a.
“Ne možete. Ne može se minirati javna riječ”, poručio je Bešlić s govornice.
Poručili su vlastima da se mogu suočiti s više od 800 kaznenih prijava svima koji ugrožavaju njihovu egzistenciju.
“Neće moći, ovo je prosvjed upozorenja. Nećemo nijemo promatrati propadanje. Poduzet ćemo sve što imamo na raspolaganju. Ipak smo mi sedma sila, kod nas su mikrofoni i kamere i nisu politički obojeni”, dodali su.
Zahvalili su se svima koji plaćaju RTV pretplatu.
“Valjda će i do nas stići taj novac da ne radimo džabe”, poručili su zaposlenici BHRT-a.
Obratio se i redatelj Dino Mustafić, rekavši da Parlament BiH ne rješava pitanje neplaćanja RTV pristojbe i da sve što nema etnički predznak, a ima bosanski, prefiks guše.
“Kada ne mogu vladati medijem onda mu presuđuju šutnjom u parlamentarnim klupama. Žele ostaviti samo u životu sluganske javne servise, koje su u nečijoj službi. Ne treba se čuditi da takvi političari u državnom javnom servisu vide problem koji se pod hitno mora riješiti. Za ovu kuću mnoge od nas veže emotivno pamćenje. Mi nemamo pravo to zaboraviti. Ne smijemo dopustiti da ovo bez otpora ode niz vodu. Crni ekran s ove televizije ne smije nikada biti pušten, nije ni u najcrnjim danima naše povijesti”, poručio je Mustafić.
Govorio je i jedan od zaposlenika BHRT-a Vedran Drljević.
“Retrogradne politike čiji smo mi taoci neće proći. Mi smo tu da branimo javni servis i Bosnu i Hercegovinu. Jedinu našu državu. Velika većina zaposlenika BHRT-a misli kao ja”, zaključio je.
Društvo hrvatskih novinara u BiH: Bez javnog servisa ne može biti ni funkcionalne države
u povodu najnovijih događaja koji su vezani za krizu u Radioteleviziji Bosne i Hercegovine (BHRT), priopćenjem za javnost oglasili su se i iz Društva hrvatskih novinara Bosne i Hercegovine. Njihovo priopćenje prenosimo u cijelosti. “Društvo hrvatskih novinara Bosne i Hercegovine ovim putem upućuje punu potporu kolegama s Radiotelevizije Bosne i Hercegovine (BHRT) apelirajući na sve odgovorne u BiH na žurnu reakciju da učine sve potrebno kako bi javni servis opstao, kako se ne bi, unatoč svim prijetnjama, ugasio.
Jasno je da bez državnog javnog servisa ne može biti ni funkcionalne države! Bez BHRT-a bi Bosna i Hercegovina bila jedina država u Europi koja nema javni medijski servis. A upravo je ovaj servis jedan od 14 uvjeta za dobivanje kandidacijskog statusa BiH za Europsku uniju. Tražimo da se pronađe način deblokade računa, isplate milijunska dugovanja prema BHRT-u, ali i pronađe način za normalan rad i stabilno financiranje državne televizije. S obzirom na činjenicu da bi BHRT uskoro, zbog trenutačnog stanja, mogao biti prisiljen na prestanak rada, želimo upozoriti na važnost rješavanja ovog problema. Urušavanje BHRT-a dovelo bi do potpunog raspada RTV sustava u BiH i probleme u emitiranju programa javnih RTV servisa.
Apeliramo još jednom na sve institucije, odgovorne i mjerodavne na žurno djelovanje zbog sudbine više od 800 zaposlenika BHRT-a i njihovih obitelji, ali i cijele Bosne i Hercegovine koja ne može napredovati prema Europskoj uniji bez funkcionalnog javnog medijskog servisa. Uz sve navedeno, želimo uputiti potporu kolegama novinarima, snimateljima, montažerima, urednicima i svima drugima koji, unatoč teškoj situaciji i krizi, i dalje profesionalno izvješćuju sa svih događaja i drže opstojnost programa. Profesionalizam je uvijek bio vodilja BHRT-a i kao takav je i potreban BiH. Nadamo se kako će se naći načina za prevladavanje teškoga stanja u kojemu se našao BHRT”, stoji u priopćenju Društva hrvatskih novinara Bosne i Hercegovine.
Vrisak.info