Pregovori o Izbornom zakonu BiH preselili su se u Neum. Hoće li se išta konkretno dogoditi na hercegovačkoj obali vidjet ćemo ubrzo.
Upitan da prokomentira predstojeći “posljednji” krug pregovora oko izmjene Izbornog zakona uvažavajući presude međunarodnih i domaćih sudova, zastupnik u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Mijo Matanović, član Kluba HDZ-HNS, za Vrisak.info istaknuo je slijedeće:
“Bosna i Hercegovina pala je na ispitu na svom “željenom” euroatlanskom putu te je ušla u izbornu godinu bez izmjene Izbornog zakona suočena s najvećom političkom krizom od rata i s činjenicom da Narodna skupština Republike Srpske svojim odlukama i zaključcima nastoji vratiti određene ovlasti koje su djelovanjem OHR-a i visokih predstavnika uzete od entiteta i prenesene na državnu razinu. Ne treba zaboraviti ni nefunkcioniranje oba doma Parlamentarne skupštine BiH i Vijeća ministara.
Dogovora još nema, a prema izjavama određenih domaćih političkih aktera neće ga ni biti. Javnost se s pravom pita tko je kriv za takvo stanje!
Sve je krenulo izborom člana Predsjedništva BiH iz reda Hrvata od strane bošnjačkog naroda, naročito u sredinama gdje Hrvata po zadnjem popisu gotovo da i nema. Nastavilo se nezakonitim izborom članova Središnjeg izbornog povjerensta, proglašenjem Zakona o negiraju genocida od strane Visokog predstavnika nekoliko dana prije njegova odlaska, nesudjelovanje zastupnika Srba u radu Parlamentarne skupštine na sjednicama koje su uglavnom protuposlovnički sazvane i bez usvojenih dokumenata.
Poziva se međunarodna zajednica da se uvode sankcije, da se nametnu rješenja koja odgovaraju samo jednom narodu koji sebe nazivaju građanima pri čemu se predlažu rješenja kojima krše i revidirani Daytonski sporazum kao i sve dogovore predstavnika naroda u BiH koji su vodili ovu državu u postratnom vremenu.
Procesi u ovoj državi će stagnirati sve dotle dok se ne počnu uvažavati svi koji u ovoj državi žele živjeti.
Dogovor svih domaćih aktera je nužan i hitan, s predstavnicima međunarodne zajednice kao svjedocima, a ne izravnim uplitačima.
Ishod tih razgovora i dogovora mora biti prije svega poštovanje sviju u BiH, nastavak euroatlantskog puta i rješenja koja će postupno vraćati državljane BiH iz Europe i svijeta, a ne dodatno raseljavati.
Radom u institucijama i donošenjem akata potrebno je popraviti loša rješenja te odgovorno raditi na boljitku države BiH”, istaknuo je Matanović za naš portal.
Vrisak.info