U kojoj je mjeri kriza izazvana koronavirusom pogodila gospodarstvo na prostoru Posušja. Kako se gospodarstvenici u Posušju bore s ovim problemom?
Uslužne djelatnosti i djelatnosti prijevoza su najviše pogođeni sektori posuškog gospodarstva. Pored njih i sve ostale djelatnosti osjećaju posljedice najveće svjetske krize.Pandemija koronavirusa bila je veliki šok za europsko i svjetsko gospodarstvo, tako da ni naši gospodarstvenici nisu bili iznimka u tome.
Odmah na početku brojni pravni subjekti bili su zatvoreni ili im je bilo ograničeno radno vrijeme, ponajprije ugostiteljski objekti, prijevoznici autobusnih linija, frizerski saloni, prodavaonice odjećom i obućom, stomatološke ordinacije, fitnes centri i dr. koji su bili najviše pogođeni ovom krizom. Pojavila se opasnost od nedostatka namirnica. U jednom trenutku stao je prijevoz roba, a s njim usporedo i opskrba. Međutim, taj problem je na svu sreću bio vrlo brzo riješen.
Svi smo se morali prilagoditi na nove uvjete rada, kao i gospodarstvenici. Morale su se poštivati higijensko-epidemiološke mjere. Uspostavljanje takvog sustava rada iziskivalo je dodatne troškove za gospodarstvenike. Pojedini nisu radili po nekoliko mjeseci zbog donesenih mjera ili su radili pod posebnim uvjetima rada. Unatoč koronakrizi u Posušju nije dolazilo do masovnijeg otpuštanja radnika.
U kojoj točno mjeri je pogodila naše gospodarstvo znat ćemo ubrzo kako se budu dostavljali završni računi i budemo mogli usporediti prošlu godinu s ostalima. Ali po nekim inputima s njihove strane, mislim da smo opet dobro prošli kada pogledamo ostale zemlje u okruženju.
Naša županija je prva u Federaciji Bosne i Hercegovine usvojila Prijedlog Zakona o ublažavanju negativnih ekonomskih posljedica izazvanih epidemijom bolesti koronavirusa (COVID-19) na području Županije Zapadnohercegovačke i održanju stabilnosti Proračuna Županije zapadnohercegovačke što je svakako pomoglo u ublažavanju negativnih ekonomskih posljedica zbog proglašene pandemije i pomoći domaćem gospodarstvu koje je inače jedno od vitalnijih. Zahvaljujući našem hercegovačkom mentalitetu, znanjem i prkosu, naši gospodarstvenici su se uspjeli prilagoditi novim uvjetima rada, kako su opstali te vjerujem da su iz ove krize izišli još jači.
Što se Općine tiče, objavili smo Javni poziv za podnošenje zahtjeva za realizaciju mjera pomoći gospodarstvu radi ublažavanjaposljedica pandemije prouzročene korona virusom (COVID-19) sa nekoliko mjera među kojima su oslobađanje plaćanja Općinske komunalne naknade za istaknutu tvrtku za 2020.godinu, oslobađanje od plaćanja zakupnina za vrijeme trajanjaprirodne nesreće, odlaganje ovršnih postupaka i Odgoda postupaka prisilne naplate pokrenutih odstrane Općine Posušje, javnih ustanova i javnih poduzeća kojima je osnivač OpćinaPosušje za vrijeme trajanja prirodne nesreće, omogućavanje plaćanja obveza prema Općini Posušje nastalih do 01. siječnja 2020.godine u mjesečnim ratama bez kamata, do kraja 2020. godine na temelju zahtjevakorisnika prava i osiguranje dijela minimalne neto plaće zaposlenika koji su prijavljeni s mjestomrada na području općine za travanj i svibanj u iznosu od 300,00 KM mjesečno.
Što vidite kao prednosti Posušja u gospodarskom smislu?
Prije svega izuzetno povoljan geoprometni položaj. Općina Posušje lako je dostupna i atraktivna lokacija za ulaganja. Imamo brz pristup tržištima uz povoljne troškove transporta. Blizina međunarodnog graničnog prijelaza sa Republikom Hrvatskom, Općina je lako dostupna investitorima iz svih dijelova BIH budući da se nalazi naraskrižju regionalnih puteva. Također je povezana smeđunarodnim morskim lukama Ploče (67km) i Split (99km) u Republici Hrvatskoj.
Imamo bogate prirodne resurse i tradiciju u obradi metala i plastike, a s time usporedo imamo kontinuirani rast gospodarstva i snažan poduzetnički duh koji je prevladao i ovu koronakrizu. Dakle imamo povoljno poslovno okruženje za poduzetništvo, a dokaz je i posjedovanje BFC certifikata koji daje smjernicu potencijalnim investitorima da ih čeka povoljan gospodarski ambijent, učinkovita administracija i susretljivost. Posušje je najmlađa općina u BiH pa samim time imamo mlad i potencijalan kadar. Domaćim i stranim investitorima na raspolaganju su infrastrukturno opremljene i atraktivne investicijske poduzetničke zone.
Gdje još uvijek postoji prostor za napredak?
Svakako u osluškivanju i prilagođavanju tržištu rada. Tu svakako treba nastaviti s dobrom praksom na relaciji poslodavci – obrazovne ustanove – lokalna uprava – služba za zapošljavanje u cilju kreiranja zanimanja koja su trenutačno deficitarna ili za koja postoji dobra perspektiva na tržištu rada. Općina je, u skladu sa svojim mogućnostima, studentskim stipendijama podupirala deficitarna zanimanja, a to će činiti i ubuduće. Tu je pomoć i u vidu logistike pri izvođenju praktične nastave za određena srednjoškolska zanimanja, a također u planu je prijavljivanje na različite projekte u svrhu razvoja gospodarstva. To je samo dio mjera koje se moraju širiti ako želimo nastaviti gospodarski razvoj. Moramo iznaći načine kako bismo bili zanimljivi investitorima. Hoće li to biti kod stvaranja dodatnih pogodnosti koje će se odnositi na refundiranje svih općinskih pristojbi i naknada ili samo nekih kao što su priključci za vodovod i struju, komunalne naknade i slično, moramo se odrediti. Također, treba težiti stvaranju regulatornog okvira koji podrazumijeva skraćivanje određenih procedura i smanjenje troškova za iste.
Svi koji registriraju obrte u Posušju, oslobođeni su plaćanja pristoji. Imate li već spremne još neke olakšice za poduzetništvo?
U cilju poticanja obrta i djelatnosti srodnih obrtu početkom 2019. godine na inicijativu Lokalno ekonomskog vijeća (LEV), Općinsko vijeće općine Posušje usvojilo je Odluku o dopuni Odluke o općinskim upravnim pristojbama kojom se omogućilo oslobađanje plaćanja pristojbi pri registraciji novih obrta u općini Posušje.Budući kako je ova mjera poticaja imala pozitivan odjek u javnosti, te da se unatoč koronakrizi nastavio trend otvaranja obrta i u 2020. godini, predložili smo Općinskom vijeću da se ova mjera poticaja uvede i u 2021. godini. što je na posljednjoj sjednici jednoglasno usvojeno.
Kako gledate na bližu budućnost kada je riječ o razvoju poduzetništva i stvaranju novih radnih mjesta u Posušju?
Trebamo nastaviti sa stalnim ulaganjima u poslovne zone. Ako se uskoro pokaže potreba trebamo identificirati nove površine za poslovne zone. U planu je proširenje Logističkog centra, koji je prvi ove vrste u FBiH. Poticati ćemo deficitarna zanimanja. Nedavno smo na vijeću donijeli Odluku o oslobađanju svih novih obrta obveze plaćanja općinske pristojbe za njihovu registraciju.
Uz to što su oslobođeni općinskih upravnih pristojbi prigodom otvaranja obrta, obrtnicima – poduzetnicima nudimo podršku i kroz najam poslovnih prostora po subvencioniranim cijenama. Naime, usvajanjem pravilnika o upravljanju i korištenju Logističkog centra za male poduzetnike i obrtnike općine Posušje stvoreni su preduvjeti da prostore ovoga objekta koriste novi ili već uhodani poduzetnici. Također, u tijeku su obuke za CNC programera/operatera. Nakon završene obuke, svi polaznici će dobiti znanje za 3 D programiranje i modeliranje, te će biti kvalificirani za rad na CNC stroju za obradu metala i plastike.
Turistički potencijal u općini Posušje je Park prirode Blidinje, kada možemo očekivati procvat tog turističkog mjesta?
Turizam je jedna od grana koja ima veliki potencijal i puno obećava. Posljednjih godina vidimo da ima pomaka na tom području kroz brojne provedene projekte a u budućnosti naše aktivnosti trebaju biti usmjerene na još čvršćem uvezivanju i pozicioniranju Posušja na turističkoj karti kroz svoje prirodne ljepote, kulturne znamenitosti i brojne druge manifestacije koje se održavaju tijekom godine.
Svakako da je jedna od njih Park prirode Blidinje. Sve predispozicije ima. Jedan od najvećih problema bila je prometna povezanost, ali dovršetkom i asfaltiranjem ceste Posušje – Blidinje, dobio je jednu sasvim novu dimenziju.Pozicija nam je takva da se jednako dobro može razvijati ljetni i zimski turizam, ali uz osmišljavanje dodatnih sadržaja koji će posjetitelje gore zadržati više dana. Koliko znam u tijeku je izgradnja hotela na Risovcu, a uskoro će se završiti planinarski dom u Masnoj luci. Sve su to stvari koje su vrlo bitne za kreiranje turističkih ponuda bitnih za razvoj turizma.
Možete li izdvojiti trenutne projekte koji se provode u Općini Posušje?
U fazi realiziranja je nekoliko projekata. Ponajprije izgradnja tri kružna toka na
prometno problematičnim lokacijama: na izlazu iz Posušja prema Imotskom, te na Ričini (raskrsnica prema Čitluku) i u ulici Katarine Zrinske. U tijeku je projekt unaprjeđenja turističkih usluga u Planinarskom domu Masna Luka koji se realizira uz pomoć UNDP-a kroz Via Dinaricu, uz sufinanciranje općine Posušje.U tijeku je uređenje rekreativne staze kroz kanjon Brine i dijela Tribistova kroz projekt “Biciklističke rute za unapređenje prirodne i kulturne baštine Hercegovine i Crne Gore”, provodi se u okviru Programa prekogranične suradnje Bosna i Hercegovina – Crna Gora, koji financira Europska unija. Odobrena su nam financijska sredstva za projekt zaštite područja platoa nove Osnovne škole fra Petar Bakula i naselja jugozapadno od škole od bujičnih voda te utopljavanja Dječjeg vrtića Bajka od strane Federalnog ministarstva prostornog uređenja. S predstavnicima Hrvatskih voda postignut je konkretan dogovor o sufinanciranju izrade glavnog projekta u svezi izgradnje pročistača pitke vode na Senjakovini.
Početkom godine potpisana su rješenja o odobravanju poticajnih sredstava za 47 poljoprivrednika spodručja općine Posušje. Riječ je o zajedničkim sredstvima Općine Posušje i Federalnogministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva koja su isplaćenas ciljem poticanja jesenje sjetve, odnosno nabavku sjemena,mineralnih gnojiva i zaštitnih sredstava za proizvodnju pšenice, ražii ječma.
Još je mnogo projekata pred nama koji bi se trebali početi realizirati u ovoj godini ili započeti. U planu je asfaltiranje gradskih ulica (Meljakuša i Fra Petra Bakule), nastavak radova na vodovodima Vir, Rakitno, Tribistovo i Zagorje, radovi na igralištima u Viru i Batinu, završetak novog parka u samom središtu grada (bivši Svjetloplast), radovi na školi u Vinjanima, pomoć u završetku vrtića u Rakitnu, nastavak radova oko Logističkog centra, puštanje u pogon minihidroelektrane i početak radova na izgradnji solarne elektrane u njenoj blizini, rješavanje imovinsko pravnih odnosa oko zemljišta za kolodvor te se nadam početku radova na izgradnji graničnog prijelaza Osoje i drugih projekata s kojima ćemo aplicirati na razne adrese.
Klikom ispod prelistajte prvo izdanje Vrisak 365.
Vrisak.info