Anksioznost je normalna ljudska emocija koju karakteriziraju osjećaji nervoze i zabrinutosti. Kada je riječ o stresnim događajima poput prvog spoja ili razgovora za posao, anskioznost je sasvim normalna pojava. Ponekad, međutim, tjeskoba se može zadržati duže nego obično. Kada se to dogodi, može značajno ometati svakodnevni život.
Ljudi anksioznost najčešće doživljavaju noću. Mnoga ispitivanja otkrila su da okidač za anksioznost može biti nedostatak sna. Liječenje noćne anksioznosti i rješavanje problema sa spavanjem važni su koraci u poboljšanju kvalitete života.
Simptomi
Mnogo je simptoma anksioznosti, a mogu se dogoditi u bilo koje doba dana, ujutro ili noću. Najčešći su:
- osjećaji nervoze, nemira ili zabrinutosti
- poteškoće s koncentracijom
- poteškoće sa uspavljivanjem ili spavanjem
- gastrointestinalni problemi
Još jedan simptom koji osoba s anksioznošću može doživjeti je napad panike.
Napad panike epizoda je ekstremnog i intenzivnog straha, često popraćena fizičkim manifestacijama. Uobičajeni simptomi napada panike uključuju:
- osjećaj nadolazeće propasti
- pojačani puls i bolovi u prsima
- otežano disanje i stezanje grla
- znojenje, zimica i valunzi
- vrtoglavica
- derealizacija ili depersonalizacija
Uzroci
Anksioznost i nedostatak sna uzročno – posljedično su povezani. Nedostatak sna može biti okidač tjeskobe, međutim tjeskoba može dovesti do nedostatka sna.
Vrlo je malo znanstvenih istraživanja o noćnoj anksioznosti. Ipak, postoji mnogo razloga zbog kojih bi vaša tjeskoba mogla biti gora noću.
Možda osjećate da Vam um ubrzano radi i ne možete zaustaviti misli. Možda ste pretjerano usredotočeni na svakodnevne brige ili predviđanje stvari za sljedeći dan. Posljedica svega je stres koji može dovesti do toga da tijelo doživi navalu adrenalina, što onda otežava spavanje.
Tretmani
Prije svega, imajte na umu da pronalazak pravog pristupa u liječenju može potrajati. Zbog toga ćete vi i vaš liječnik odlučiti koristiti razne mogućnosti liječenja.
Bolest kao uzrok
Postoje neka medicinska stanja koja mogu uzrokovati anksioznost, a uključuju:
- srčanu bolest
- hipertireozu
- dijabetes
- kronične bolesti
- sindrom iritabilnog crijeva
- tumor na mozgu
Ukoliko neko od ovih stanja uzrokuje noćnu anksioznost, prvenstveno je potrebno liječiti njih kao uzrok.
Psihoterapija
Postoje mnogi oblici psihoterapije koji mogu liječiti anksioznost. Jedna od najutvrđenijih metoda je kognitivna bihevioralna terapija (KBT). KBT je oblik psihoterapije koji potiče promjenu obrazaca razmišljanja kako biste poboljšali svoje ponašanje i raspoloženje.
Lijekovi
U mnogim slučajevima liječenje anksioznosti zahtijeva dvostruki pristup. Psihoterapija i lijekovi mogu se koristiti zajedno za postizanje najboljih rezultata.
Postoje razne vrste lijekova koje vam liječnik može propisati za anksioznost. Najčešći lijekovi propisani za akutne napade tjeskobe su benzodiazepini, a najčešći lijekovi propisani za dugotrajne slučajeve anksioznosti su antidepresivi.
Kada posjetiti liječnika?
Stalna tjeskoba koja otežava san može utjecati na kvalitetu života. Radni ili školski uspjeh može se pogoršati i možda ćete teško ispunjavati uobičajene svakodnevne zadatke.
Ako anksioznost i nedostatak sna utječu na Vaš život na ovaj način, važno je potražiti pomoć liječnika ili stručnjaka za mentalno zdravlje.
Za neke ljude noćna anksioznost može dovesti do nesanice. Nesanica se definira kao trajna poteškoća s usnivanjem ili spavanjem.
Bez obzira postavlja li liječnik dijagnozu anksioznosti, nesanice ili oboje, svjesnost o potrebi za pomoći Vaš je prvi korak u procesu izlječenja, prenosi Healthline.
Vrisak.info