Međunarodna skupina stručnjaka iz Svjetske zdravstvene organizacije zadužena za ispitivanje podrijetla korona virusa stigla je u Wuhan u središnjoj Kini, potvrdili su dužnosnici u četvrtak.
Nakon dolaska, stručnjaci su testirani na korona virus i moraju biti u karanteni dva tjedna.
Stručnjaci će surađivati s kineskim znanstvenicima kako bi istražili može li se virus pratiti do svog podrijetla.
Trump priprema vanjskopolitičku’bombu’?
Kako javlja Jutarnji list, zadnja vanjskopolitička ‘bomba’ Donalda Trumpa, također bi mogla biti vezana uz korona virus. Pozivajući se na britanske medije, ovaj dnevnik tvrdi, da će navodno objaviti da je kineska vojska provodila istraživačke projekte koji su uključivali ‘uzgajanje opasnih korona virusa‘.
Smatra se da je predsjednik SAD-a na odlasku ustrajan u svojoj namjeri da u posljednjim danima svog mandata Kini zapapri zbog pandemije korona virusa.
Britanski izvori vjeruju da bi njegov državni tajnik Mike Pompeo mogao ukloniti oznake “povjerljivo” s podataka koje je američka obavještajna zajednica prikupila o Institutu za virologiju u Wuhanu.
Spomenuti britanski izvor Telegraphu je rekao da bi SAD mogao ustvrditi da je kineska vojska provodila istraživačke projekte koji su uključivali “uzgajanje opasnih koronavirusa” u nizu životinjskih vrsta u laboratoriju Instituta u Wuhanu.
Takve bi tvrdnje dovele do toga da će se mnogi pitati zašto bi kineska vojska bila uključena u takav projekt te je li projekt povezan s potencijalnim razvojem biološkog oružja.
Očekuje se da Washington neće otići toliko daleko da ustvrdi da je Covid-19 potekao iz biološkog laboratorija, ali cilj je posijati sumnju.
Je li virus uopće krenuo iz Kine?
Novi korona virus koji uzrokuje bolest Covid-19 prvi je put otkriven prije više od godinu dana u središnjoj kineskoj metropoli.
Potraga za podrijetlom virusa politički je osjetljiva – Kina se boji da će biti identificirana kao krivac za pandemiju korona virusa, ističe agencija dpa.
Kineske vlasti mjesecima dovode u sumnju je li virus uopće podrijetlom iz Kine.
Ukazuju na nepotvrđena izvješća da su prvi slučajevi zaraze možda bili mogući u drugim zemljama.
Također, kažu da su tragovi virusa na uvezenoj smrznutoj robi dokaz da je virus mogao doći iz inozemstva.
S druge strane, stručnjaci sumnjaju na šišmiše s juga Kine kao izvorne prijenosnike bolesti.
Kineske zdravstvene vlasti potvrdile su u četvrtak prvi smrtni slučaj od covida-19 u zadnjih osam mjeseci. Isto tako, pojavilo se 138 novih slučajeva zaraze, što je najviši dnevni broj od ožujka.
Smrtni slučaj zabilježen je u pokrajini Hebei, u kojoj je u zadnje vrijeme nekoliko gradova u karanteni nakon pojave novih zaraza.
Zadnji smrtni slučaj u Kini vezan uz korona virus prijavljen je u svibnju 2020.
Službena statistika kaže da je dosad u Kini umrlo 4.635 ljudi kao posljedica zaraze koronavirusom.
Vrisak.info