Predsjednik Federacije BiH Marinko Čavara najavio je da neće potpisati ukaz o proglašenju Zakona o izbornim jedinicama i broju mandata Parlamenta FBiH, čime će onemogućiti njegovo stupanje na snagu.
On je u izjavi za N1 kazao da ovo zakonsko rješenje u sebi sadrži negiranje odluke Ustavnog suda BiH u slučaju “Ljubić”, te negiranje Waingtonskog i Daytonskog sporazuma.
“Ja sam preuzimajući dužnost dao prisegu da ću poštivati Ustav, poštujući legitimitet i zakonitosti – ovaj zakon ne može doživjeti proglašenje, on znači negiranje institucija BiH”, rekao je, između ostalog, Čavara.
Mogućnost da će aktualni predsjednik FBiH blokirati Zakon nepotpisivanjem ukaza o njegovom proglašenju ranije su za Vijesti.ba komentirali predstavnici stranaka predlagača ovog zakonskog rješenja.
“Ako se to dogodi, Čavara bi time prekršio svoje ustavne ovlasti i to bi poprimilo jednu sasvim drugu dimenziju”, smatra šef Kluba zastupnika SDA u Parlamentu FBiH Ismet Osmanović.
Zastupnik SDP-a BiH u federalnom Parlamentu Damir Mašić rekao je da je predsjednik FBiH dužan potpisati svaki akt koji je uredno prošao parlamentarnu proceduru i koji je u istovjetnom tekstu usvojen u parlamentarnoj proceduri.
“Niti Čavara, niti bilo koji pojedinac ma koju dužnost da obavlja, nema diskrecijsko pravo procjenjivati što se njemu sviđa ili ne, pa to potpisivati ili ne potpisivati”, poručio je Mašić.
Ukoliko, pak, Čavara ne potpiše zakon, (što je njegovo ustavno pravo) to će, prema Mašićevim riječima, predstavljati klasičnu zloporabu položaja, što je kazneno djelo.
“Također, takvo djelovanje, između ostalog, bilo bi i opstruiranje implementacije Daytonskog sporazuma, jer se onemogućava funkcioniranje vlasti. S te strane, tu bi bilo posla za Tužilaštvo, ali i za visokog predstavnika. Vjerujem da je Čavara dovoljno razuman i pametan da se neće upustiti u takvu avanturu, jer u konačnici, on bi jedini bio žrtva i kolateral. Ne bi to bili ni HDZ BiH niti Dragan Čović, već bi Čavara osobno odgovarao za takve svoje postupke”, zaključio je Mašić u razgovoru za sarajevski portal.
Prijetnje Čavari uputio je i takozvani Građanski savez, minorna, ali ekstermistička stranka. Oni imputiraju Čavari da sprema rušenje ustavnog poretka”, javlja Hrvatski Medijski Servis. U priopćenju Čavari nazivaju “zvaničnikom paradržavne organizacije tzv. HNS-a, paralelne vlade udruženog zločinačkog poduhvata Herceg Bosne koja egzistira unutar vlasti Federacije BiH”.
– Odbijanje potpisivanje ukaza predstavljalo bi kazneno djelo i zahtijevalo hitno procesuiranje predsjednika Federacije od strane Tužiteljstva BiH. Ukoliko Čavara odbije potpisati akte koji su prošli parlamentarnu proceduru i ukoliko Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine ne izda nalog za uhićenjem Marinka Čavara, građani Bosne i Hercegovine moraju znati da je time otvoren put za rušenje Bosne i Hercegovine, navodi u priopćenju bošnjačka ekstremistička stranka GS, koja očito pokušava zastrašiti predsjednika FBiH.
S druge strane, šef Kluba zastupnika HDZ BiH- HNS BiH u Parlamentu FBiH Jozo Bagarić mišljenja je da su svi hrvatski politički dužnosnici dužni štititi interese naroda kojeg predstavljaju.
Prema njegovim riječima, tvrdnje da je zakon u skladu sa Ustavnom BiH i presudom u slučaju “Ljubić”, samo su tumačenja predlagača.
“Ali odgovorne institucije će dati konačan sud o tome je li ustavan ili ne. Što se tiče mogućih mehanizama, to je za nas Hrvate iznimno važno, i svi dužnosnici su dužni štititi interese hrvatskog naroda. Svi mogući pravni aspekti moraju biti zadovoljeni i svako na svojoj funkciji je dužan da, poštujući Ustav, štiti inteterese hrvatskog naroda”, kazao je Bagarić. /HMS/