Danas se, u prostorijama Gradske uprave (Dvorana za sastanke) Grada Ljubuškog sa početkom u 11 sati, održalo potpisivanje Partnerskog ugovora na projektu HERITAGE REVIVED između Grada Ljubuškog i Razvojne agencije Županije Zapadnohercegovačke HERAG.
Projekt se provodi u sklopu programa Interreg IPA CBC programa prekogranične suradnje Hrvatska- Bosna i Hercegovina-Crna Gora 2014.-2020.
Glavni cilj projekta je diverzificirati i promovirati kulturnu turističku ponudu povijesnih gradova zajedničkom izgradnjom kapaciteta u upravljanju kulturom i turizmu iskustva, novim i poboljšanim turističkim objektima i turističkoj infrastrukturi.
Vodeći partner projekta je JU Razvojna agencija Županije Zapadnohercegovačke-HERAG, a partneri na projektu su Grad Ljubuški (BIH), Grad Solin (HR), Županijska uprava za ceste Split (HR), Općina Ulcinj (MNG)
Ukupan proračun projekta iznosi 1.965.441,19 eura, dok je početak planiran 15.10.2020 gonie, a za datum završetka stoji 14.10.2022 godine.
Glavni ishodi projekta su:
– Razvoj i promocija novog zajedničkog turističkog proizvoda (VR obnova Rižnica, Gračina, Muzeja Stari grad Ulcinj i lokaliteta Shas),
– Izgrađen i opremljen posjetiteljski centar na rimskom vojnom logoru Gračine,
– Stari grad Ljubuški obnovljen i predstavljen,
– Posebno modernizirana izložba muzeja u Ulcinju,
– Nalazište Rižinice arheološki je istraženo, sačuvano i prezentirano zajedno s odmorištem izgrađenim za prezentaciju lokaliteta Rižinice za turiste,
– Obnova i prezentacija arheološkog nalazišta Svač.,
– Zajednička medijska kampanja,
– Tematska regionalna konferencija.
Nakon potpisivanja ugovora upriličen je i odlazak na na Tvrđavu herceg Stjepana, u svrhu obilaska radova na predmetnoj lokaciji, koji se provode u okviru projekta FORT-NET.
„Danas je potpisan, po mom mišljenju, ovisni ugovor za Grad Ljubuški. Prije dvije godine, Grad Ljubuški i Županijska Razvojna agencija Herag su napravili idejni, pa zatim glavni projekat obnove Starog Grada, odnosno kule Herceg Stjepana. Aplicirali smo na dva projekta prekogranične suradnje i jedan između BiH i Crne Gore. Tu su već potpisani ugovori, i radovi se već izvode“ izjavio je v.d. Gradonačelnika Grada Ljubuškog Vedran Markotić, te nadodao kako je danas potpisan drugi ugovor.
„Ukupna vrijednost projekta koji se provodi u tri države iznosi 2 000 000 eura, od kojih će se preko 1 000 000 eura implementirati u Bosni i Hercegovini. Danas smo potpisali ugovor vrijedan 530 000 eura, od kojih 430 000 eura spada u radove na kuli Herceg Stjepana“ istaknuo je Markotić.
Osim na obnovi kule Herceg Stjepana, radit će se i posjetiteljski centar na Rimskom nalazištu Bigeste na Gračinama u vrijednosti 300 000 eura. Ulaganja se planiraju u idućih dvije godine. Također, iz bespovratnih sredstava EU oko 2 000 000 KM će se uložiti na području Grada Ljubuškog samo iz ova dva projekta.
„Ne moram puno govoriti što to znači za Grad Ljubuški. Posljednjih godina dosta radimo na predstavljanju Ljubuškog kao turističkog grada, uz Koćušu i uz slapove Kravice, Rimsko nalazište Bigeste kao i najstariji muzej u BiH, tu je naša i tvrđava, odnosno kula Herceg Stjepana koja će zasjati punim sjajem nakon obnove i kad bude spremna da primi posjetitelje. Stoga se ovim putem želim zahvaliti i bivšem vodstvu razvojne agencije Herag na čelu sa Ivanom Jelčićem, i sadašnjem vodstvu na čelu s Radoslavom Luburićem, kao i našem ministru financija Toniju Kraljeviću, te bivšem gradonačelniku gospodinu Nevenku Barbariću, na doprinošenju sklapanja ovog današnjeg ugovora.
Za kulu Herceg Stjepana su svi Ljubušaci emotivno vezani, te je ona na odličnom prometnom položaju. Prije nekoliko godina, Razvojna agencija je uradila ovaj pristupni put, međutim kula još uvijek nije sigurna za posjetitelje i zbog toga nismo išli s njezinim prezentiranjem stranim i domaćim turistima. Provedbom novih projekata, ona će uz Kravicu i Koćušu postati glavni turistički proizvod koji ćemo mi prezentirati i stranim i domaćim turistima“ zaključio je Markotić.
Radoslav Luburić, ravnatelj Županijske Razvojne agencije Herag se osvrnuo na na ukupnu vrijednos projekta bez koje se ne bi moglo ići u ovaj projekat. Također naglasio je da je glavni cilj ovog projekta očuvanje, valorizacija i promocija kulturne baštine na periferiji urbanih područja.
„Glavne aktivnosti su obnova kule Herceg Stjepana, odnosno središnjih i jugoistočnih bedema, te braniča kule. Prije samih radova provest će se i arheološka istraživanja na ovome lokalitetu“ istaknuo je Luburić.
Među prisutnima danas bio je i Ferhad Mulabegović, dipl. ing. arh. koji se osvrnuo na prvu fazu arheoloških radova koji su završeni te na nastavak tih radova predviđenih za sljedeću godinu.
„Time bismo mi dobili neku spoznaju o arhitekturi, o morfologiji i o nekim nivoima i prostorima na koji je način to odvijano. Mi smo na osnovu stanja napravili jedan projekat konzervacije i zaštite koji uključuje čitav grad. U prvoj fazi pitanje je bedema broj 3, koji na neki način ugrožava i stambeno naselje koje je dosta daleko od nekog daljnjeg razaranja. Obodni radovi koji štite obodne bedeme su uvijek najteži radovi, a s druge strane kada poslije dugo godina se otvara gradilište i tu nas čekaju i jako veliki pripremni radovi“ kazao je Mulabrgović te nadodao kako, u ime izvođača, očekuje do 1. prosinca završetak obnove bedema.
Vrisak.info
Biti će posjećenija od Neuschweinsteina