U Istočnom Sarajevu danas će biti održan sastanak predsjednika SNSD-a Milorada Dodika, HDZ-a Dragana Čovića i SDA Bakira Izetbegovića na kojem bi trebalo biti riječi o imenovanjima i o Proračunu institucija Bosne i Hercegovine za ovu godinu.
Sastanak će biti održan u 13.00 sati u Administrativnom centru Republike Srpske u Istočnom Sarajevu.
Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik rekao je da će na današnjem sastanku sa Čovićem i Izetbegovićem razgovarati o imenovanjima, te da je SNSD zainteresiran za dva mjesta – Regulatornu agenciju za komunikacije BiH i Agenciju za istrage i zaštitu BiH.
“Tamo ima već oko pet, šest mjesta koja popunjavaju Bošnjaci i Hrvati i koja, isto tako, trebaju biti stavljena pred Vijeće ministara i to pitanje bude završeno”, rekao je Dodik jučer novinarima u Banjaluci.
On očekuje da budu dogovorena ranije utvrđena imenovanja, odnosno da ne bude više blokada u vezi sa tim.
“Eventualno, ako se strane dogovore da nešto mijenjaju ili urade na pojedinačnim mjestima da to otvore i pokušaju riješiti u budućnosti”, rekao je Dodik.
I Izetbegović je rekao je da se nada da će na današnjem sastanku sa Dodikom i Čovićem biti dogovorene kvote o svim imenovanjima, uz napomenu da je to trebalo odavno uraditi.
“Mi moramo odrediti kvote, moramo znati što pripada Bošnjacima, što Srbima, a što Hrvatima. Ne možemo to izbjegavati. Po meni, to je trebalo odavno uraditi, a ne izmišljati probleme”, rekao je jučer Izetbegović.
On je naglasio da svakome treba prepustiti da imenuje kadar iz svoje kvote, kao i da ne bi trebalo “lomiti koplja”, već raditi prema Ustavu i onako kako zakoni nalažu.
Izetbegović je rekao da će sa liderima SNSD-a i HDZ-a razgovarati i o Proračunu institucija BiH za ovu godinu, te da ga zbunjuju Čovićeve izjave da proračun treba ići u redovnu parlamentarnu proceduru.
Vrisak.info